- Kościół tutaj jest mieszanką kultur i narodowości, ale tworzy jedną wspólnotę. W jednej z moich wcześniejszych parafii naliczyliśmy przedstawicieli 51 narodowości - opowiada bp Karol Kulczycki SDS. Dotychczasowy wiceprowincjał polskich salwatorianów niebawem rozpoczyna posługę w diecezji Port Pirie.
Jak będzie Ksiądz Biskup łączył charyzmat salwatoriański z posługą biskupią?
Zastanawiałem się nad tym, gdy powstawał mój biskupi herb. Być salwatorianinem to znaczy głosić Zbawiciela. Katedra mojej diecezji jest pod wezwaniem św. Marka, a Ewangelia przez niego spisana zaczyna się od słów: „Ewangelia o Jezusie Chrystusie, Synu Bożym”. Chodzi o to samo: o głoszenie Jezusa, który jest Synem Boga i Zbawicielem świata. To przesłanie jest u korzeni diecezji Port Pirie i katedry.
A wezwanie biskupie?
In Te Domine speravi. W Tobie, Panie, zaufałem. Co do tych słów nie miałem żadnej wątpliwości. To wezwanie towarzyszyło mi od początków powołania, na drodze kapłańskiej, zakonnej, we wszystkich misjach i dziełach, których się podejmowałem. Jemu zaufałem we wszystkim.
Ceremonia święceń biskupich ks. Karola Kulczyckiego odbędzie się w uroczystość Świętych Archaniołów, 29 września o godz. 11 w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa i sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Trzebini.
W czasie Eucharystii bp Kulczycki otrzyma święcenia biskupie z rąk abp. Adolfo Yllana - nuncjusza apostolskiego w Australii. Współkonsekratorami będą abp Marek Jędraszewski oraz bp Jacek Kiciński CMF, przewodniczący Komisji KEP ds. Życia Konsekrowanego.
Ks. Karol Kulczycki SDS urodził się 19 października 1966 r. w Górze (Dolnośląskie). W 1987 r. wstąpił do nowicjatu Towarzystwa Boskiego Zbawiciela w Bagnie koło Wrocławia, gdzie podjął studia filozoficzno-teologiczne, które zakończył obroną pracy magisterskiej. 28 maja 1994 r. w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Trzebini otrzymał święcenia kapłańskie z rąk kard. Franciszka Macharskiego. W latach 1994-1997 posługiwał w Salwatoriańskim Ośrodku Powołań, a w 1996 r. został jego dyrektorem.
W 1997 r. otrzymał zgodę władz zakonnych, aby kontynuować posługę kapłańską i zakonną we wspólnocie salwatorianów w Australii, gdzie skierowany został do pracy duszpasterskiej w charakterze wikariusza w parafii pod wezwaniem Naszej Pani Gwiazdy Morza w Esperance (Zachodnia Australia). W latach 1999-2000 był wikarym w parafii Willetton, a w 2001 r. został proboszczem w parafii Merredin. Do 2004 roku był kapelanem szkoły średniej Chisholm College w Bedford (Perth), a rok później został proboszczem parafii świętego Antoniego w Greenmount, gdzie posługiwał do 2009 r.
Był superiorem Regionu Australijskiego Salwatorianów. W czasie sprawowania urzędu posługiwał również jako kapelan szkoły średniej Prendiville College w Ocean Reef, jako wikariusz w parafii pod wezwaniem Szymona Piotra w Ocean Reef oraz przez 6 lat był członkiem zarządu Komisji Archidiecezjalnej „Catholic Outreach” w Perth.
W 2018 r. został wybrany wikariuszem prowincjalnym Prowincji Polskiej Towarzystwa Boskiego Zbawiciela i powrócił do Polski. W Zgromadzeniu Salwatorianów był też członkiem Międzynarodowej Komisji ds. Powołań (6 lat), Międzynarodowej Komisji ds. Komunikacji (2 lata), oraz krajowym duszpasterzem Międzynarodowej Wspólnoty Boskiego Zbawiciela w Polsce – ICDS Salwatorianie Świeccy (2 lata).
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.