Leopold Tyrmand jest bohaterem tegorocznej, 4. edycji Festiwalu Teologii Politycznej organizowanego we współpracy z Filmoteką Narodową - Instytutem Audiowizualnym, która rozpocznie się w środę. Festiwalowe projekcje i dyskusje odbywać się będą w tym roku online.
Tyrmand to kolejna postać z grona polskich pisarzy, którym poświęcone zostały dotychczasowe odsłony Festiwalu Teologii Politycznej: Josepha Conrada, Zbigniewa Herberta, Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.
"Kolejne spotkania tegorocznej edycji Festiwalu Teologii Politycznej zabiorą gości w podróż do podnoszącej się z gruzów Warszawy, spojrzymy też za kulisy życia elit artystycznych w PRL, wrócimy do początków polskiej sceny jazzowej i do Ameryki widzianej oczami imigranta z Europy Środkowej. Leopold Tyrmand, - choć bardzo znany, nadal potrafi zaskoczyć. Może właśnie dlatego, że jest legendą?" - zapowiadają organizatorzy.
W ramach festiwalu odbędą się trzy dyskusje o fenomenie życia i twórczości Leopolda Tyrmanda. W debatach udział wezmą: redaktor naczelny "Jazz Forum" i gitarzysta basowy Paweł Brodowski, Antoni Libera, Wojciech Tomczyk, Dariusz Gawin, Mateusz Werner, a także autorzy książek poświęconych pisarzowi: Mariusz Urbanek, autor biografii "Zły Tyrmand", Marcin Kowalczyk, autor rozprawy "Tyrmand karnawałowy" oraz autorzy książki "Tyrmand w Ameryce" Katarzyna-Kwiatkowska-Gawęcka i Maciej Gawęcki. Po każdej debacie odbędzie się transmisja filmu poświęconego pisarzowi. Spotkania dopełni lektura wybranych fragmentów prozy i publicystyki Tyrmanda w interpretacji Jacka Braciaka, Andrzeja Ferenca i Andrzeja Mastalerza.
Pierwsza edycja festiwalu organizowana we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego. Tegoroczna odsłona już po raz trzeci odbędzie się we współpracy z Filmoteką Narodową - Instytutem Audiowizualnym.
Tegoroczna edycja odbywa się wyłącznie online. Wydarzenia transmitowane będą za pośrednictwem kanału Teologii Politycznej w serwisie Youtube.
Debaty wraz z pokazami filmów odbywać się będą online w kolejne środy: 30 września, 7 października oraz 14 października. Transmisja każdego spotkania rozpoczyna się o godz. 19.00. Z uwagi na pandemię spotkania odbywają się wyłącznie online.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.