Członkowie Stowarzyszenia Rodzin Katyń 2010 przygotowują pisma do organizacji międzynarodowych o powołanie niezależnej komisji do zbadania przyczyn katastrofy prezydenckiego Tu-154M pod Smoleńskiem, informuje "Nasz Dziennik".
Prawnicy, na których powołuje się gazeta, wskazują że inicjatywa ustanowienia tego typu organu należy do władz Rzeczypospolitej. Problem w tym, że nie wiadomo, jaka będzie odpowiedź prezydenta Bronisława Komorowskiego i premiera Donalda Tuska na petycje skierowane do nich w tej sprawie.
Andrzej Melak, brat tragicznie zmarłego w katastrofie Stefana Melaka, przewodniczącego Komitetu Katyńskiego zapowiada, że w ciągu najbliższych kilkunastu dni petycje o powołanie międzynarodowej komisji lotniczej do zbadania katastrofy smoleńskiej zostaną skierowane do organizacji międzynarodowych, m.in.: Unii Europejskiej, Rady Europy, NATO i ICAO - Międzynarodowej Organizacji Lotnictwa Cywilnego.
Prawnicy potwierdzają możliwość zainicjowania przez Polskę powołania międzynarodowej komisji. Prof. Krystyna Pawłowicz, wykładowca na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, członek Trybunału Stanu, nie widzi problemu w tym, żeby obecne władze poruszyły tę kwestię na arenie światowej. Według niej nie ma przeszkód. Pozostaje tylko inicjatywa i dobra wola oficjalnych, uprawnionych do tego podmiotów.
Tak wynika z sondażu SW Research wykonanego na zlecenie "Wprost".
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.