Papież FranCiszek wysyła pomoc finansową dla rodzin zaginionych członków załogi statku Gulf Livestock 1, który 2 września zatonął niedaleko Japonii.
Papież Franciszek, za pośrednictwem Dykasterii Integralnego Rozwoju Człowieka, zdecydował się pomóc finansowo wszystkim rodzinom członków załogi statku Gulf Livestock 1, który zatonął 2 września br. w pobliżu japońskiej wyspy Amami Ōshima. chce w ten sposób wyrazić swoją bliskość i solidarność z tymi, którzy utracili swoich bliskich.
Pomoc finansowa, we współpracy z nuncjaturami apostolskimi i Stellą Maris z Filipin, Australii i Nowej Zelandii, zostanie przekazana osobiście rodzinom zaginionych, wraz z personalnym darem od Franciszka. Papież chce w ten sposób wyrazić swoją bliskość i solidarność z rodzinami ofiar.
Gulf Livestock 1 był tzw. bydłowcem, czyli statkiem do przewozu żywego inwentarza. Wypłynął 14 sierpnia br. z Napier w Nowej Zelandii z transportem prawie 6 tys. sztuk bydła i 43 członkami załogi na pokładzie. Transport zmierzał do portu Jingtang w Tangshan w Chinach. Podczas tajfunu zaginął na Morzu Wschodniochińskim niedaleko Okinawy. Zdążył jednak nadać sygnał SOS w okolicy zachodniej części wyspy Amami Oshima w południowo-zachodniej Japonii.
Japońska straż przybrzeżna uratowała jednego załoganta statku Gulf Livestock 1, którym okazał się starszy oficer, 45-letni Filipińczyk Eduardo Sareno. Jak informowała rzeczniczka straży przybrzeżnej, uratowany Filipińczyk powiedział, że statek najpierw doznał awarii silnika, a potem uderzyła w niego fala, która wywróciła go do góry dnem. Załoga statku składała się z 39 osób z Filipin, dwóch z Nowej Zelandii i dwóch Australijczyków.
Wcześniej uwolniono trzech Izraelczyków, którzy przez 484 dni byli przetrzymywani w Strefie Gazy.
Co najmniej 54 osoby zginęły, a 158 zostało rannych w ostrzale artyleryjskim targu.
Zastąpił bp. dr. Mariana Niemca, który sprawował ten urząd w latach 2014-2024.
Są zniszczenia w obwodach zaporoskim, odeskim, sumskim, charkowskim, chmielnickim i kijowskim.