Ławki kościelne - ich historia i wykonanie

Religia jest niezwykle istotną częścią życia wielu ludzi na całym świecie. Miejsce, w którym można porozmawiać z Bogiem i pomodlić się za bliskich jest także bardzo ważne. W świątyni każda osoba powinna móc się wyciszyć. Ławki kościelne należą do podstawowego wyposażenia każdego kościoła, jednak nie zawsze tak było.

Ławki kościelne

W obiektach sakralnych spotkać można ławki z epoki renesansu, ławy kolatorskie, na których zasiadali darczyńcy kościoła. Innym rodzaje ławki są stalle, czyli te wykonane dla duchownych, odznaczają się bardzo okazałą dekoracją, takie ławki znajdują się w prezbiterium. To właśnie ten element wyposażenia nadaje kościołowi unikalnego klimatu. Drewniane i pięknie wyrzeźbione meble są swego rodzaju dziełami sztuki. Kościoły coraz częściej decydują się na ich renowację.

Historia ławek w kościołach

W dziejach Kościoła osoby udające się na mszę przeważnie musieli stać. Kiedy jedynie parę ławek było udostępnionych do siedzenia, jedynie dla osób starszych. W głównej nawie nie było w ogóle miejsc siedzących. W średniowieczu ambona zlokalizowana była na środku kościoła, z tego względu świeccy musieli przechodzić do ambony, żeby wysłuchać homilii. W trakcie mszy nie było czasu na siedzenia, gdyż trwała ona cały czas w ruchu. Ławki nie miały miejsca w kościołach, aż do czasów reformacji. W kościołach protestanckich najważniejsze było kazanie udzielane przez kaznodziejów, a interpretacja biblii była głównym tematem liturgii. Właście dlatego wykłady z ambony trwały długo i przez to zaczęto stopniowo wprowadzać ławki, stały się one powszechne zwłaszcza w kościołach anglikańskich. W tamtych czasach były one kupowane niekiedy przez całe rodziny, które dbały o nie, niekiedy nawet były one chowane w specjalnych pudełkach. W ten sposób chciano je ochronić, aby nikt inny nie mógł z nich korzystać oprócz osób, które zainwestowały w ławki. W kolejnym okresie ławki pojawiły się także w kościołach katolickich, co ciekawe do tej pory nie ma ich w cerkwiach.

Funkcjonalność ławek kościelnych

Wybierając się do kościoła, każdy chce oddać się modlitwie i to właśnie na niej się skupić. Jeśli ławka w kościele jest niewygodna, utrudnia komfortową modlitwę i ciężko na niej dłużej wytrzymać. W dawnych czasach osoby tworzące te elementy nie miały pojęcia, w jaki sposób tworzyć wygodne meble. Kiedyś ławki były za wąskie i za krótkie, problematyczne okazywało się siedzenie czy klęczenie. Aktualnie ich kształty oraz rozmiary zostały idealnie dopasowane, tak aby nawet dłuższa modlitwa nie była uciążliwa. Stolarze tworzą meble o optymalnym kącie oparcia 1-5 stopni, z głębokością siedziska 48 cm, a na jedną osobę szacuje się ok. 60 cm długości ławki.

Jakiego drewna używa się na ławki kościelne?

Zazwyczaj w ofercie firm dostępne są lite dębowe ławki kościelne. Drewno lite różni się od tego klejonego zwłaszcza tym, iż deska drewna litego posiada swoje wrodzony wady w postaci przebarwień, pęcherzy żywicznych czy pęknięć. Wszystkie te zmiany świadczą jedynie o jego naturalności, a zależą od wielu czynników (temperatury, ilości wody i promieni słonecznych, terenu rośnięcia drzewa). Drewno ścięte, po czym wysuszone, w przypadku kiedy będzie przetrzymywane w wilgotnym pomieszczeniu może zacząć pęcznieć i pękać. Według badań przeciętna temperatura roczna w pomieszczeniu powinna wynosić ok. 20 stopni, a wilgotność 45-55 procent. Ławki wykonane z drewna litego z czasem przez oddziaływanie promieni słonecznych zmieniają swój kolor oraz strukturę. Zauważalne jest to zwłaszcza w starych kościołach. W trakcie produkcji drewna klejonego wszystkie elementy są pozbawione wad. W procesie klejenia uzyskuje się nowy materiał, a jego struktura jest kompozytowa. Drewno klejone odznacza się dobrą wytrzymałością na zginanie, aczkolwiek w produkcji ławek kościelnych używa się jedynie drewna litego. Ten rodzaj drewna jest bardziej elegancki, ma swój klimat i prezentuje się efektownie w kościołach. W produkcji ławek kościelnych używa się jedynie wysokiej jakości drewna, które posłuży wiernym i duchownym przez wiele lat.

Artykuł sponsorowany

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| SPONSOROWANE

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
0°C Środa
dzień
0°C Środa
wieczór
-3°C Czwartek
noc
-2°C Czwartek
rano
wiecej »