Siedemnaście państw, w tym Polska, wydało wspólne oświadczenie, w którym wezwano do natychmiastowego uwolnienia wszystkich zakładników przetrzymywanych przez Hamas w Strefie Gazy od ponad 200 dni. "Wśród nich są nasi obywatele" - napisali sygnatariusze dokumentu.
Wspólne oświadczenie Argentyny, Austrii, Brazylii, Bułgarii, Kanady, Danii, Francji, Niemiec, Węgier, Polski, Portugalii, Rumunii, Serbii, Hiszpanii, Tajlandii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych opublikowała w czwartek Kancelaria Prezydenta Andrzeja Dudy.
"Wzywamy do natychmiastowego uwolnienia wszystkich zakładników przetrzymywanych przez Hamas w Strefie Gazy od ponad 200 dni. Wśród nich są nasi obywatele. Los zakładników oraz ludności cywilnej w Strefie Gazy, chronionych na mocy prawa międzynarodowego, budzi międzynarodowe obawy" - głosi oświadczenie.
W dokumencie podkreślono, że rozpatrywane porozumienie w sprawie uwolnienia zakładników spowodowałoby natychmiastowe i długotrwałe zawieszenie broni w Strefie Gazy, co ułatwiłoby przypływ dodatkowej niezbędnej pomocy humanitarnej w całej Strefie Gazy i doprowadziłoby do trwałego zakończenia działań wojennych. Jak dodano, mieszkańcy Strefy Gazy mogliby wrócić do swoich domów i na swoje ziemie po wcześniejszym przygotowaniu się do zapewnienia schronienia i pomocy humanitarnej.
Sygnatariusze zapewnili, że zdecydowanie wspierają trwające wysiłki mediacyjne mające na celu sprowadzenie obywateli ich państw do domu. "Ponawiamy nasz apel do Hamasu o uwolnienie zakładników i pozwolenie na zakończenie tego kryzysu, abyśmy mogli wspólnie skoncentrować nasze wysiłki na zapewnieniu pokoju i stabilności w regionie" - napisano.
7 października ub.r. palestyńska organizacja terrorystyczna Hamas zaatakowała Izrael. Podczas zamachu zginęło ponad 1200 osób, a ponad 240 zostało porwanych do Strefy Gazy. Izrael odpowiedział najpierw zmasowanym atakiem z powietrza, a później izraelskie wojsko - jednostki pancerne i piechota - wkroczyło do Strefy Gazy.
Według danych ministerstwa zdrowia Strefy Gazy w akcjach wojska izraelskiego zginęło już 34 tys. Palestyńczyków. Agencje ONZ informują, że większość z ok. 2,3 mln mieszkańców Strefy straciła domy, a w półenklawie panuje tragiczna sytuacja humanitarna. Światowa Inicjatywa na rzecz Klasyfikacji Fazy Bezpieczeństwa Żywnościowego, prowadzona m.in. przez Światowy Program Żywnościowy, ostrzegła, że o ile wszyscy mieszkańcy Strefy Gazy "stoją w obliczu wysokiego poziomu poważnego braku bezpieczeństwa żywnościowego" to przewiduje się, że przed końcem maja północna część terytorium może zostać dotknięta głodem.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.