Nauka prowadzi do Boga

W ubiegłym stuleciu rozwój wszystkich dyscyplin naukowych przyczynił się do lepszego poznania miejsca człowieka i naszej planety we wszechświecie – zauważył Benedykt XVI, spotykając się z uczestnikami sesji plenarnej Papieskiej Akademii Nauk. Została ona poświęcona dziedzictwu naukowemu XX wieku. Papież przyznał, że człowiek zrobił w tym czasie większe niż w całej poprzedniej historii postępy co do znajomości, jeśli nie siebie samego i Boga, to w każdym razie makro- i mikrokosmosu.

„Nasze dzisiejsze spotkanie dowodzi szacunku i wdzięczności Kościoła dla badań naukowych, do których zachęca on i z nich korzysta – mówił Ojciec Święty akademikom. – Dziś sami naukowcy doceniają coraz bardziej potrzebę otwarcia na filozofię, by znaleźć logiczne i teoriopoznawcze podstawy dla swej metodologii i wyciąganych wniosków. Ze swej strony Kościół jest przekonany, że działalność naukowa w końcu korzysta z uznania duchowego wymiaru człowieka i jego poszukiwania ostatecznych odpowiedzi. Pozwalają one uznać, że świat istnieje niezależnie od nas i w pełni go nie rozumiemy. Pojmujemy go tylko o tyle, o ile uchwycimy jego własną logikę. Naukowcy nie tworzą świata. Poznają go, śledząc prawa, jakie natura nam ujawnia. Ludzkie doświadczenie naukowca to zatem postrzeganie pewnej stałej, pewnego prawa, logosu, którego on nie stworzył, ale który zaobserwował. Prowadzi to do uznania istnienia wszechmocnego Rozumu, innego niż ludzki, podtrzymującego świat. To jest punkt spotkania między naukami przyrodniczymi a religią. W rezultacie nauka staje się miejscem dialogu, spotkaniem między człowiekiem a naturą i potencjalnie między człowiekiem a jego Stwórcą”.

Papież dał dwa wskazania dla nauki w obecnym, XXI wieku. Pierwsze z nich to potrzeba podejścia interdyscyplinarnego, uwzględniającego refleksję filozoficzną. Drugie papieskie wskazanie dotyczy kierowania się zawsze w badaniach naukowych imperatywami braterstwa i pokoju, dążeniem do rozwiązywania wielkich problemów ludzkości z uwzględnieniem prawdziwego dobra człowieka oraz integralnego rozwoju narodów świata.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  21°C Poniedziałek
  wieczór
  17°C Wtorek
  noc
  14°C Wtorek
  rano
  22°C Wtorek
  dzień
  wiecej »