Częstochowa: Pamięci Janusza Kochanowskiego

„Janusz Kochanowski zasługuje na nasz wielki szacunek za swoje życie, dzieła i za człowieczeństwo” - powiedział 30 października abp Stanisław Nowak metropolita częstochowski podczas uroczystego odsłonięcia tablicy upamiętniającej Janusza Kochanowskiego Rzecznika Praw Obywatelskich RP, który zginął w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia br.

Tablica została umieszczona na bloku mieszkalnym przy ul. POW (Polskiej Organizacji Wojskowej) 3 w Częstochowie, na terenie parafii św. Jakuba, gdzie Janusz Kochanowski mieszkał w latach 1955-1976.

W uroczystości wzięli udział m. in. mieszkańcy wspólnoty mieszkaniowej, dawni współlokatorzy i przyjaciele Janusza Kochanowskiego, Ewa Kochanowska żona zmarłego tragicznie Rzecznika Praw Obywatelskich, ks. prał. Józef Franelak proboszcz partafii św. Jakuba. w Częstochowie, przedstawiciele Klubu Inteligencji Katolickiej, Akcji Katolickiej, władz samorządowych na czele z Piotrem Kurpiosem pełniącym funkcję prezydenta Częstochowy, młodzież z Zespołu Szkół Samochodowo-Budowlanych w Częstochowie i poczet sztandarowy z Liceum im. Romualda Traugutta, którego absolwentem był Janusz Kochanowski.

- Janusz Kochanowski był jednym z nas. Niech ta tablica będzie świadectwem jego życia i dokonań. Niech przypomina nam o tragedii w Smoleńsku, gdzie zginęła elita naszego narodu, do której należał Janusz Kochanowski- mówiła Maria Lesińska inicjatorka ufundowania tablicy.

W swoim przemówieniu abp Stanisław Nowak powiedział, że „człowiek najbardziej zostawia ślad na tym świecie swoim człowieczeństwem”- Taki ślad zostawił nam Janusz Kochanowski. A dzięki tej tablicy będziemy go mieć jeszcze bardziej u siebie- powiedział abp Nowak.

- Lata życia w Częstochowie ukształtowały go- wspominała zmarłego tragicznie męża Ewa Kochanowska. - Jestem wdzięczna Częstochowie i chciałam, żeby tu powrócił. Ci, którzy zginęli pod Smoleńskiem dostali w darze różne tablice, coś niejako z urzędu. ja otrzymałam dzisiaj dar z serca mieszkańców- kontynuowała Ewa Kochanowska.

Abp Stanisław Nowak poświęcił tablicę, którą odsłoniła Ewa Kochanowska. Następnie pod tablicą złożono kwiaty i zapalono znicze. Spotkanie zakończyło się modlitwą w intencji zmarłego tragicznie Janusza Kochanowskiego.

Tablica upamiętniająca Rzecznika Praw Obywatelskich powstała z inicjatywy Marii Lesińskiej, została sfinansowana z ofiar mieszkańców bloku przy ul. POW 3, członków Klubu Inteligencji Katolickiej oraz członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Częstochowie.
Janusz Kochanowski był prawnikiem i dyplomatą. Urodził się 18 kwietnia 1940 w Częstochowie. Był absolwentem liceum im. Traugutta z roku 1957. Skończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie obronił doktorat i przez kilkadziesiąt lat wykładał. Był członek NSZZ "Solidarność" w latach 80., a po przełomie 1989 r. ekspertem senackiej komisji praw człowieka i praworządności. W latach 1991-95 był konsulem generalnym RP w Londynie, potem wykładowcą na Uniwersytecie Cambridge.

Rzecznikiem praw obywatelskich został z rekomendacji PiS w 2006 r. Wcześniej kandydował z list tej partii do Parlamentu Europejskiego. Janusz Kochanowski był członkiem Komitetu Honorowego Światowego Kongresu Częstochowian, który odbył się w Częstochowie w roku 2003. Zginął pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r. i został pochowany na częstochowskim cmentarzu „Kule” w rodzinnym grobowcu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
19°C Środa
rano
27°C Środa
dzień
29°C Środa
wieczór
25°C Czwartek
noc
wiecej »