Wczoraj, kiedy na obrzeżach strategicznego miasta Shushi, które otwiera drogę do Stepanakert, stolicy Republiki Górskiego Karabachu, trwały krwawe walki, biskupi francuscy wyrazili swoją solidarność z mieszkańcami ormiańskiej enklawy oblężonej przez siły azerskie
W zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Francji uczestniczył bp Elie Yeghiayan, ordynariusz ormiańskiej eparchii Sainte-Croix-de-Paris.
„Ani Ormianie, ani Azerowie, od dawna zmagający się z pandemią Covid-19, nie mają nic do zyskania w tej wojnie. Już zbyt wiele walk i bombardowań przyniosło ofiary śmiertelne, zarówno po stronie wojskowych jak i cywilów, a także znaczne zniszczenia w miastach i wsiach, w tym, w miejscach kultu i pomnikach historycznych” – piszą hierarchowie francuscy w komunikacie opublikowanym w Paryżu 8 listopada 2020 roku.
Obecne cierpienia nie obywają się bez ożywienia bolesnej pamięci o ludobójstwie Ormian sprzed stu lat, które spowodowało ich masową emigrację. Wiele rodzin osiedliło się na francuskiej ziemii – podkreślają biskupi. Zwracają się także do parafii i wspólnot swoich diecezji z prośbą o modlitwę o zawieszenie broni oraz o znalezienie drogi sprawiedliwości i pokoju dla Górskiego Karabachu. Modlitwa ta mogłaby zostać włączona jako intencja nowennowa w przygotowaniach do Uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP.
Biskupi francuscy łączą swój apel z prośbą o pokój Papieża Franciszka i innych, którzy wzywają do interwencji członków „Grupy Mińskiej”, czyli przywódców: Stanów Zjednoczonych, Rosji i Francji, do zdecydowanego działania w celu przerwania walk i podjęcia wszelkich niezbędnych środków dla rozwiązania tego konfliktu raz na zawsze.
Hierarchowie powtórzyli słowa Papieża Franciszka wypowiedziane na zakończenie modlitwy Anioł Pański w niedzielę 1 listopada: „W tym dniu świątecznym nie zapominajmy o tym, co dzieje się w Górskim Karabachu, gdzie walki zbrojne następują po kruchych rozejmach, przy tragicznym wzroście liczby ofiar, zniszczeniu domów, infrastruktury i miejsc kultu, a wszystko to coraz bardziej dotyka ludność cywilną. To jest tragiczne! Ponawiam swój pilny apel do przywódców stron konfliktu o jak najszybszą interwencję w celu zapobiegnięcia dalszego przelewania niewinnej krwi”.
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.