Francja jest gotowa udzielić azylu 150 irackim chrześcijanom poszkodowanym w niedzielnym ataku na kościół w Bagdadzie, a także ich rodzinom - poinformował w poniedziałek w oświadczeniu francuski minister ds. imigracji Eric Besson.
Besson przypomniał również, że od 2007 roku Francja udziela azylu Irakijczykom z prześladowanych mniejszości religijnych. We współpracy z Urzędem Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) oraz Stowarzyszeniem na rzecz Wspierania Mniejszości na Bliskim Wschodzie AEMO kraj ten udzielił schronienia łącznie ok. 1300 osób - podaje agencja APA.
W następstwie niedzielnej napaści na kościół katolicki obrządku syryjskiego w Bagdadzie zginęły 52 osoby, a 67 odniosło obrażenia.
W niedzielę po południu uzbrojeni napastnicy powiązani z Al-Kaidą podjęli próbę dostania się do budynku giełdy, zabijając dwóch ochroniarzy. Wysadzili również samochód-pułapkę i ranili co najmniej cztery osoby.
Następnie mężczyźni weszli do leżącego w pobliżu jednego z największych kościołów w Bagdadzie i wzięli około 120 zakładników. Żądali uwolnienia terrorystów z Al-Kaidy przebywających w więzieniach w Iraku i Egipcie.
Zaatakowana w niedzielę świątynia była już celem ataku w sierpniu 2004 roku, gdy przeprowadzono skoordynowane zamachy w kilku kościołach w Bagdadzie.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.