Reklama

Oettinger o polsko-rosyjskiej umowie gazowej

- Są podstawy, by sądzić, że polsko-rosyjska umowa gazowa jest zgodna z prawem UE - powiedział w środę komisarz ds. energii Guenther Oettinger. Ostateczną opinię KE wyda, gdy pozna dokumenty, które w czwartek przywiezie do Brukseli delegacja resortu gospodarki.

Reklama

"Generalnie można powiedzieć, iż istnieją uzasadnione podstawy (by stwierdzić), że zarówno partner polski jak i rosyjski przestrzegał wszystkich zasad prawa europejskiego. Były one znane obu stronom. Zakłam, że umowa (...) również będzie zgodna z prawem europejskim" - powiedział komisarz na konferencji prasowej w Brukseli.

Oettinger odniósł się w ten sposób do komunikatu Gazpromu po jego wtorkowych spotkaniach w Moskwie z prezesem Gazpromu Aleksiejem Millerem. Służby prasowe rosyjskiego koncernu poinformowały, że komisarz w imieniu Komisji Europejskiej wyraził zadowolenie z przebiegu i wyników rosyjsko-polskich rozmów o współpracy w sferze gazowej.

Komisarz zastrzegł, że ostateczną opinię KE wyrazi, kiedy zapozna się z dokumentami dotyczącymi umowy operatorskiej, która wyznacza firmę Gaz-System na zarządcę polskiego odcinka gazociągu jamalskiego. W czwartek do Brukseli przyjadą w tej sprawie wiceminister skarbu Mikołaj Budzanowski oraz wiceprezes Urzędu Regulacji Energetyki Marek Woszczyk. Strona polska zapewnia, że przedstawi zgodny z polskim i unijnym prawem zakres operatorstwa Gaz-Systemu.

"Jutro przed południem będziemy mieli możliwość spojrzenia na ostateczny tekst tej umowy" - powiedział Oettinger. Tego samego dnia komisarz przyjeżdża do Warszawy, gdzie m.in. weźmie udział - wraz z wicepremierem Waldemarem Pawlakiem - w spotkaniu przewodniczących parlamentów Państw Partnerstwa Regionalnego.

KE domagała się od Polski ujawnienia projektu umowy ws. zarządzania polskim odcinkiem Jamału przez Gaz-System przed podpisaniem gazowego porozumienia międzyrządowego Polska-Rosja, co nastąpiło w piątek w Warszawie. Za brak niezależnego operatora Jamału grozi polskiemu rządowi pozew do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Komisja przekonywała, że przesyłając umowę Polska mogłaby tego uniknąć i udowodnić, że Gaz-System, jako niezależny operator, zagwarantuje wymagany w prawie unijnym dostęp do Jamału stronom trzecim, pełną przejrzystość zarządzania i stawek. Operatorem jamalskiej magistrali był dotychczas należący głównie do Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) oraz Gazpromu - EuRoPol Gaz.

Ponieważ KE nie dostała nowej umowy operatorskiej zawartej między spółkami Gaz-System a EuRoPol Gazem, to wstrzymywała wcześniej swoje zielone światło na całe porozumienie międzyrządowe Polska-Rosja i potwierdzenie jego zgodności z prawem UE.

Waldemar Pawlak i rosyjski wicepremier odpowiedzialny za energię Igor Sieczin podpisali w piątek to porozumienie w sprawie zwiększenia dostaw rosyjskiego gazu ziemnego do Polski o około 2 mld metrów sześciennych rocznie. Na początku roku, gdy porozumienie było już wynegocjowane, uwagi do niego zgłosiła KE, która potem została włączona do rozmów w charakterze "doradcy prawnego". W związku z wątpliwościami Komisji Europejskiej Polska w maju wstrzymała podpisanie umowy.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
-1°C Poniedziałek
noc
-1°C Poniedziałek
rano
-1°C Poniedziałek
dzień
-1°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »

Reklama