Ks. Oder dla "Gościa": Jan Paweł II nie krył pedofilii w Kościele

- Jan Paweł II mówił wyraźnie, że dla ludzi uwikłanych w pedofilię nie ma miejsca w kapłaństwie - podkreśla postulator procesów beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego papieża w rozmowie z dziennikarzem "Gościa Niedzielnego".

W najnowszym (49/2020) "Gościu Niedzielnym" znajdziecie obszerną rozmowę Jacka Dziedziny z ks. Sławomirem Oderem, postulatorem procesów beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego św. Jana Pawła II. W związku toczącą się w ostatnich tygodniach dyskusją czy Jan Paweł II, w czasie swojego pontyfikatu, był świadomy nadużyć seksualnych w Kościele i czy przypadkiem nie krył księży oraz biskupów uwikłanych w pedofilię, dziennikarz "Gościa" zadaje pytanie postulatorowi czy te kwestie były przedmiotem badań podczas procesu beatyfikacyjnego?

W sprawach, o które pan pyta, były stawiane pytania świadkom. Drugim źródłem informacji była komisja historyczna - odpowiada ks. Oder.

Jacek Dziedzina pyta także o molestowania seksualne dzieci i seminarzystów, jakich przez dziesiątki lat dopuszczał się Marcial Maciel Degollado, założyciel zgromadzenia Legion Chrystusa i o to, dlaczego przez tyle lat Watykan nie zajął się tą sprawą.

Pisaliśmy o tym: Mea culpa Legionistów Chrystusa

Pamiętajmy, że przez długi czas te rzeczy zostawały tylko wewnątrz tej rodziny religijnej i niewiele wychodziło na światło dzienne (członkowie zgromadzenia zobowiązani byli do zachowania tajemnicy na temat tego, co się wewnątrz niego dzieje - przyp. red.).

Postulator procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II jest absolutnie przekonany, że "Jan Paweł II jest krystalicznie czysty, jeśli chodzi o te sprawy - na pewno nie próbował kryć osób, które skalały się grzechem pedofilii".

Jan Paweł II mówił wyraźnie, że dla ludzi uwikłanych w pedofilię nie ma miejsca w kapłaństwie.

Przeczytaj też:

Ks. Oder podaje też zaskakujący argument na potwierdzenie, że Jan Paweł II nie był świadomy, co działo się w Legionie Chrystusa i jakich czynów dopuszczał się założyciel zgromadzenia. Jaki? Przeczytajcie w najnowszym numerze GN w "Rozmowie Gościa" - Co wiedział papież.

Całą rozmowę i inne ciekawe tematy przeczytacie w najnowszym "Gościu Niedzielnym". Już dziś może być w Waszym domu. Przypominamy, że jest możliwość nabycia go także w e-wydaniu. Zatroszczmy się też o tych, którym w czasie pandemii trudno samodzielnie nabyć nasz tygodnik. Może "podrzucimy" go starszej sąsiadce? A może nauczymy babcię, jak kupić "Gościa Niedzielnego" w formie elektronicznej.

Zapraszamy do czytania "Gościa Niedzielnego" w formie elektronicznej.

Zachęcamy do darmowego założenia konta i logowania się w naszym serwisie (można za pośrednictwem Google i Facebooka). Przypominamy, że zalogowani użytkownicy będą mogli uzyskać zupełnie za darmo dostęp nawet do 10 naszych płatnych artykułów. Zalogowanie się w serwisie „Gościa” daje też dodatkowe możliwości, z których warto skorzystać, takie jak założenie własnego bloga lub strony internetowej, wzięcie udziału w konkursie, dodanie zaproszenia na wydarzenie w swojej okolicy. Zapraszamy.

Gość Niedzielny Gość Niedzielny 49/2020
«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
-4°C Niedziela
noc
-5°C Niedziela
rano
-10°C Niedziela
dzień
-9°C Niedziela
wieczór
wiecej »