Żyjcie w świetle prawdy Chrystusa

Do życia w świetle prawdy Chrystusa, wyznawania wiary z radością, konsekwentnie i z prostotą, w domu, pracy i zaangażowaniu obywatelskim – wezwał Benedykt XVI hiszpańskich katolików. Papież wygłosił podczas wizyty w katedrze w Santiago de Compostela krótkie przemówienie po galicyjsku i hiszpańsku.

Ojciec Święty podziękował po galicyjsku arcybiskupowi Santiago di Compostela, Julianowi Barrio Barrio za słowa powitania.

Przypomniał znaczenie pielgrzymowania, które nie jest odwiedzeniem jakiegoś miejsca, by „podziwiać skarby jego przyrody, sztuki czy historii”, lecz oznacza „opuszczenie samych siebie, aby wyjść na spotkanie z Bogiem”.

Papież wyznał, że przybył do Compostela w Roku Świętym Kompostelańskim, jako Następca Piotra, aby umocnić wiarę, ożywić nadzieję oraz zawierzyć wstawiennictwu Apostoła „pragnienia, trudy i prace dla Ewangelii”.
Benedykt XVI podkreślił, że przez „wiarę jesteśmy wprowadzani w tajemnicę miłości, którą jest Trójca Święta”. „Jesteśmy w pewnym sensie obejmowani przez Boga, przemieniani Jego miłością” – powiedział.

Kościół nazwał „uściskiem Boga”, w którym „ludzie uczą się również obejmować swoich braci, odkrywając w nich obraz i podobieństwo Boga, stanowiące najgłębszą prawdę ich istnienia, będące źródłem prawdziwej wolności”.

Papież mówiąc o ścisłym i koniecznym powiązaniu prawdy i wolności zaznaczył, że uczciwe poszukiwanie prawdy jest warunkiem autentycznej wolności. „Nie można żyć jedną bez drugiej. Kościół, który chce służyć ze wszystkich swych sił osobie ludzkiej i jej godności, służy obydwu, prawdzie i wolności” – powiedział Ojciec Święty i przestrzegł, że bez dążenia do prawdy, sprawiedliwości i wolności, człowiek sam by się zagubił.

Wszystkich wiernych archidiecezji Santiago de Compostela i Kościoła w Hiszpanii papież wezwał do „życia w świetle prawdy Chrystusa, wyznawania wiary z radością, konsekwentnie i z prostotą, w domu, pracy i zaangażowaniu obywatelskim”.

Benedykt XVI zachęcił hiszpańskich katolików do „coraz głębszej miłości Kościoła i współpracy z nim w dziele niesienia Chrystusa wszystkim ludziom”. Zapewnił o swojej modlitwie za powołania kapłańskie i zakonne w tym kraju.

Podziękował katolikom za hojne wsparcie wielu instytucji charytatywnych. „Niestrudzenie wspierajcie te dzieła przynoszące korzyść całemu społeczeństwu, a których skuteczność przejawiała się zwłaszcza w dobie obecnego kryzysu gospodarczego, a także przy okazji poważnych klęsk żywiołowych, które dotknęły wielu krajów” – powiedział Benedykt XVI.

Na zakończenie po galicyjsku papież zapewnił o swojej modlitwie, aby Bóg „dał wszystkim odwagę, jaką miał św. Jakub, by byli świadkami Chrystusa Zmartwychwstałego”.

Posłuchaj Papieża:

Tłumaczenie: „Pozwólcie, że z Composteli, duchowego serca Galicji, a jednocześnie szkoły powszechności bez granic zachęcę wszystkich wiernych tej drogiej archidiecezji oraz wszystkich wiernych Kościoła w Hiszpanii do życia w świetle prawdy Chrystusa, wyznawania wiary z radością, konsekwentnie i z prostotą, w domu, pracy i zaangażowaniu obywatelskim.”

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
15°C Czwartek
rano
22°C Czwartek
dzień
23°C Czwartek
wieczór
18°C Piątek
noc
wiecej »