Papież Franciszek przyjął rezygnację bp. Henryka Tomasika

Czwarty ordynariusz radomski ukończył 75 lat. Został mianowany pasterzem Kościoła radomskiego 16 października 2009 roku. Jego następcą papież Franciszek mianował bp. Marka Solarczyka.

Bp Henryk Tomasik 4 grudnia 2009 r. przewodniczył uroczystemu ogłoszeniu decyzji Stolicy Apostolskiej, mocą której św. Barbara została ustanowiona patronką Starachowic. Starania o przyznanie tego tytułu podjął jeszcze bp Zygmunt Zimowski. Natomiast po otrzymaniu prośby starosty opoczyńskiego i proboszczów z terenu powiatu opoczyńskiego, bp Henryk Tomasik zwrócił się z prośbą do Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów o ogłoszenie św. Bartłomieja Apostoła patronem powiatu opoczyńskiego. Po otrzymaniu pozytywnej odpowiedzi biskup radomski 24 sierpnia 2012 r. w kolegiacie opoczyńskiej ogłosił tę decyzję papieską. Na prośbę bp. Henryka Tomasika Stolica Apostolska kilkakrotnie przyznała odznaczenia „Pro Ecclesia et Pontifice”, które wręczane były po raz pierwszy w dziejach diecezji.

W 2011 r. bp Henryk Tomasik uzyskał w Stolicy Apostolskiej łaskę odpustu zupełnego w związku z 200-leciem Cmentarza przy ul. Limanowskiego w Radomiu. Podobnie – w odpowiedzi na prośby bp. Henryka Tomasika – Penitencjaria Apostolska udzieliła odpustu zupełnego: w 2017 r. kościołom pw. św. Brata Alberta w Radomiu, Skarżysku-Kamiennej i Starachowicach – z okazji „Roku św. Brata Alberta”, jak też klasztorowi sióstr klarysek w Skaryszewie – w związku z 750. rocznicą śmierci bł. Salomei, w 2018 r. sanktuarium w Studziannie – z okazji 50. rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Świętorodzinnej, w 2019 r. parafii Jastrząb – z okazji peregrynacji pobłogosławionej przez Ojca Świętego Franciszka kopii obrazu Matki Bożej Bolesnej z miejscowego kościoła, w 2020 r. parafii Dąbrówka – w związku ze 100-leciem jej powstania.

Zgodnie ze wskazaniem papieża Franciszka zawartym w bulli „Misericordiae vultus”, 13 grudnia 2015 r. bp Henryk Tomasik, otworzył Bramę Jubileuszową i uroczyście zainaugurował Rok Miłosierdzia w diecezji radomskiej. Była to jednocześnie diecezjalna inauguracja jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski. Wraz z początkiem Roku Miłosierdzia – w odpowiedzi na propozycję bp. Henryka Tomasika – zainaugurowano w sanktuarium Ostrobramskim w Skarżysku-Kamiennej całodobową adorację Najświętszego Sakramentu, która trwała przez cały Rok Święty, a w katedrze radomskiej codzienną spowiedź, która postała stałą praktyką również po zakończeniu Roku Miłosierdzia. Inną inicjatywą bp. Henryka Tomasika było „Jerycho Różańcowe”, które odbyło się w diecezji od 25 marca do 23 grudnia 2017 r. Każdego dnia, przez całą dobę, wierni kolejnych parafii i wspólnot adorowali Najświętszy Sakrament, modląc się w intencjach wskazanych przez biskupa radomskiego. Każdego roku, 8 grudnia – w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP bp Henryk Tomasik przed figurą Matki Bożej Niepokalanej znajdującej się przed kościołem ojców bernardynów w Radomiu zawierza Matce Bożej miasto Radom i całą diecezję.

Bp Henryk Tomasik zadbał o to, by relikwie św. Kazimierza – Patrona diecezji znalazły się w kościele farnym w Radomiu, w którym przed wiekami modlił się święty. Relikwie te przybyły do diecezji z Florencji, a uroczyste ich wprowadzenie do radomskiej fary, nazywane powrotem św. Kazimierza, odbyło się 3 października 2013 r. Inną cząstkę relikwii św. Kazimierza bp Henryk Tomasik przeznaczył i uroczyście wprowadził również do kościoła św. Wacława w Radomiu.

Na pierwsze lata posługi bp. Henryka Tomasika w diecezji radomskiej przypadły beatyfikacja i kanonizacja Jana Pawła II, w których uczestniczył biskup radomski.

W różnych okazjach bp Henryk Tomasik odwołuje się Sługi Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego, którego proces beatyfikacyjny prowadzi diecezja radomska. Z okazji przypadającej w 2010 r. trzydziestej rocznicy jego śmierci, biskup radomski przewodniczył pielgrzymce diecezji radomskiej do jego grobu w katedrze sandomierskiej. Z kolei w 2017 r. pielgrzymowali tam – także z inicjatywy bp. Henryka Tomasika – księża diecezji radomskiej. W 2015 r. biskup radomski zatwierdził litanię do Sługi Bożego i nowennę za jego przyczyną.

W latach 2013-2014 bp Henryk Tomasik przeprowadził na etapie diecezjalnym proces beatyfikacyjny sługi Bożej matki Kazimiery Gruszczyńskiej, założycielki Sióstr Franciszkanek od Cierpiących. Z kolei w 2018 r. rozpoczął proces beatyfikacyjny Sł. B. ks. Romana Kotlarza – Męczennika Radomskiego Czerwca 1976 r. Cztery lata wcześniej otworzył w Pelagowie Izbę Pamięci ks. Romana Kotlarza i poświęcił kamień z dedykowaną mu tablicą. W 2020 r. bp Henryk Tomasik poświęcił pamiątkową tablicę ku czci sługi Bożej Wandy Malczewskiej w radomskiej farze – w świątyni, która była kościołem parafialnym Kandydatki na ołtarze.

W 2013 r. bp Henryk Tomasik poświęcił w katedrze odnowiony ołtarz Matki Bożej Częstochowskiej, a dwa lata później poświęcił i otworzył w Radomiu Muzeum Katedralne. Z kolei w 2016 r. przeprowadzony został remont kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu, której nadano nowy wystrój, a dwa lata później odnowiono kaplicę w Domu Księży Emerytów w Radomiu, którą po odnowieniu poświęcił bp Henryk Tomasik. W 2019 r. biskup radomski poświęcił w Kolonii Jedlnia Kaplicę Wieczystej Adoracji św. Jana Pawła II.

W Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu bp Henryk Tomasik wykłada antropologię filozoficzną na roku II i nowe wyzwania duszpasterskie na roku VI. Na skutek zmian strukturalnych i niemożności dalszego funkcjonowania Instytutu Teologicznego UKSW w Radomiu, po wcześniejszych ustaleniach, bp Henryk Tomasik 25 czerwca 2013 r. podpisał wraz z ks. prof. dr. hab. Antonim Dębińskim, rektorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, afiliację radomskiego seminarium do tegoż uniwersytetu. W 2017 r. powstał w Radomiu Instytut Teologiczny, pod patronatem Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie.

W 2010 r. bp Henryk Tomasik powołał Diecezjalny Zespół Wdrażania Programów Pomocowych. W następnym roku ustanowił Radę Artystyczno-Budowlaną Diecezji Radomskiej, a w 2012 r. Diecezjalną Radę Duszpasterską. Także w 2012 r. biskup radomski zatwierdził Statut Stowarzyszenia „Żywy Różaniec”, a w roku następnym statut Ruchu Rodzin Nazaretańskich w diecezji radomskiej. W wigilię Zesłania Ducha Świętego w 2014 r. erygował Szkołę Nowej Ewangelizacji św. Dobrego Łotra. W 2015 r. powołał do istnienia Diecezjalny Ośrodek Trzeźwości, który znajduje się przy parafii Miłosierdzia Bożego w Radomiu, a dwa lata później przewodniczył tam Diecezjalnemu Kongresowi Trzeźwości. W 2016 r. bp Henryk Tomasik dokonał otwarcia w Radomiu Międzynarodowego Centrum Wolontariatu. Z inicjatywy biskupa radomskiego, począwszy od 2013 r., organizowane są coroczne pielgrzymki bierzmowanych do sanktuariów diecezji. Jako stałą formę duszpasterstwa młodzieży w diecezji radomskiej bp Henryk Tomasik ustanowił centra duszpasterstwa młodzieży i Radę Młodzieżową.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
7°C Czwartek
dzień
8°C Czwartek
wieczór
6°C Piątek
noc
3°C Piątek
rano
wiecej »