Materiały z sekcji ofiar katastrofy smoleńskiej

Polska prokuratura otrzymała w środę nadesłane z Rosji pozostałe protokoły z sekcji zwłok ofiar smoleńskiej katastrofy - poinformował PAP rzecznik Prokuratury Generalnej prok. Mateusz Martyniuk. Jak dodał, materiały zawierają m.in. wnioski z przeprowadzonych sekcji.

Prokurator powiedział, że do polskiej Prokuratury Generalnej w godzinach południowych dotarły cztery tomy akt z rosyjskiej prokuratury liczące łącznie 768 stron. Materiały te są dokumentacją przeprowadzonych po katastrofie sekcji zwłok ofiar tragedii.

"Dokumenty te zostały już przekazane prokuraturze wojskowej prowadzącej śledztwo" - dodał Martyniuk.

Prokurator Marcin Maksjan z Naczelnej Prokuratury Wojskowej potwierdził PAP, że do NPW wpłynęły nadesłane z Rosji cztery tomy akt. "W dniu dzisiejszym dokumenty te za pośrednictwem Prokuratury Generalnej zostały przekazane Wojskowej Prokuraturze Okręgowej w Warszawie i przesłane tłumaczom przysięgłym w celu przełożenia ich z języka rosyjskiego" - dodał.

Na temat jak najszybszego przekazania tych akt polski prokurator generalny Andrzej Seremet rozmawiał z rosyjskim wiceprokuratorem generalnym Wiktorem Grinem podczas Konferencji Prokuratorów Generalnych Państw Morza Bałtyckiego, która odbyła się w ubiegłym tygodniu w Helsinkach.

Jak podawała Prokuratura Generalna, podczas ubiegłotygodniowych rozmów Seremet poprosił także "o przekazanie materiałów pozwalających na jednoznaczne ustalenie statusu lotniska w Smoleńsku". W końcu października kierujący pracami polskiej komisji badającej okoliczności katastrofy smoleńskiej szef MSWiA Jerzy Miller powiedział w Sejmie, że jego komisja nadal czeka na niektóre materiały z Rosji. "To, co jest bardzo istotne z naszego punktu widzenia, to są reguły funkcjonowania lotniska w Smoleńsku" - mówił. Również polska prokuratura oczekuje na tą dokumentację.

W połowie października do Polski z Rosji wpłynęło siedem tomów akt śledztwa, zawierających m.in. pierwszą część dokumentacji dotyczącej sekcji. W otrzymanych wtedy przez stronę polską materiałach były opinie sądowo-medyczne 34 ofiar katastrofy smoleńskiej, w tym akta sekcji zwłok i nośnik cyfrowy z czarnych skrzynek samolotu Tu-154M. Trwa tłumaczenie tych dokumentów. Według informacji NPW zakończenie tłumaczenia otrzymanych w październiku dokumentów planowane pierwotnie na połowę listopada nieco się przedłuży.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
15°C Czwartek
rano
22°C Czwartek
dzień
23°C Czwartek
wieczór
18°C Piątek
noc
wiecej »