Ponad 70 wystawców wzięło udział w pierwszych Targach Wyposażenia Kościołów, Przedmiotów Liturgicznych i Dewocjonaliów SAKRALIA, które odbyły się w Poznaniu. Kolejną ich edycję zaplanowano na przyszły rok.
„To były pierwsze tego typu targi w zachodniej części Polski. Warto podkreślić, że impreza ta została już na stałe wpisana do kalendarza wydarzeń odbywających się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich” – przyznaje w rozmowie z KAI dyrektor Targów SAKRALIA.
Dyrektor Targów SAKRALIA przyznała również, że inspiracją do organizacji tego wydarzenia było Europejskie Spotkanie Młodych, które odbyło się na przełomie roku na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Uczestniczyło w nim oprócz tysięcy młodych ludzi także wielu kapłanów i osób życia konsekrowanego.
Na trzydniowych targach swoją ofertę zaprezentowało ponad 70 wystawców przedstawiających różnorodne produkty i rozwiązania dla osób duchownych, parafii oraz domów zakonnych. Wśród propozycji można było znaleźć m.in. szaty, stroje, naczynia i sprzęty liturgiczne, dewocjonalia i sztukę sakralną.
Nie zabrakło również firm prezentujących rozwiązania grzewcze dla kościołów, sprzęt multimedialny, nagłośnienie, organy, dzwony czy zegary. Na targach wystawiało się także kilka wydawnictw religijnych oraz firm zajmujących się turystyką pielgrzymkową.
Ekspozycji towarzyszyły konferencje i spotkania. Zwiedzający mogli wysłuchać m.in. wykładów poświęconych problemom współczesnej sztuki sakralnej, jak i przybliżających kwestię projektowania i zarządzania parafialnymi stronami internetowymi.
Zajmowano się również ogrzewaniem kościołów. Tę tematykę przybliżyły prelekcje wygłoszone przez przedstawicieli rożnych firm projektujących, wykonujących i dystrybuujących systemy grzewcze budynków sakralnych.
Ekspozycję targową SAKRALIA zwiedził biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej, Zdzisław Fortuniak, który w poniedziałek dokonał również jej uroczystego otwarcia. Na targi przybył także bp Eugeniusz Jureczko z diecezji Yokadouma w Kamerunie, od 40 lat przebywający w tym kraju.
Tak wynika z sondażu SW Research wykonanego na zlecenie "Wprost".
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.