Polityka spójności jest w interesie Polski

W interesie Polski jest utrzymanie polityki spójności nominalnie na tym poziomie, który mamy teraz - powiedziała w piątek dziennikarzom europosłanka Danuta Huebner. Na lata 2007-2013 Bruksela przyznała nam 67 mld euro.

"W interesie Polski jest pilnowanie, by przyszły budżet UE był na poziomie co najmniej 1,04-1,05 unijnego PKB, bo to by pozwoliło utrzymać politykę spójności nominalnie na tym poziomie, który mamy teraz" - powiedziała Huebner.

Przewodnicząca komisji polityki regionalnej w Parlamencie Europejskim przyznała, że jest jeszcze za wcześnie, by powiedzieć, ile pieniędzy może być przeznaczone na politykę spójności w nowym wieloletnim budżecie UE po 2013 r. W obecnym budżecie na lata 2007-13 to prawie 350 mld euro, z czego do Polski trafi najwięcej - w sumie 67 mld euro. "Pula środków na politykę spójności będzie zależała od wysokości całego budżetu" - powiedziała Huebner.

Europoseł uważa, że Polska powinna zabrać głos w dyskusji o kształcie polityki spójności po 2013 r. i "powinien być to głos słyszalny". Wyjaśniła, że dotyczy to głównie przedstawicieli miast, regionów czy organizacji pozarządowych. "Rządu zachęcać nie muszę, bo on jest aktywny w tej sprawie, ale ci, którzy chcą mieć jakiś wpływ na kształt przyszłej polityki spójności, powinni właśnie teraz zabrać głos, bo to jest najlepszy moment" - powiedziała.

Huebner przypomniała, że w środę Komisja Europejska opublikowała sprawozdanie, w którym podsumowała to, w jaki sposób polityka spójności przyczyniła się do rozwoju poszczególnych regionów UE i zawarła propozycje na przyszłość. "Teraz rozpoczęły się konsultacje, które potrwają do końca stycznia przyszłego roku" - powiedziała. "Kolejny etap to negocjacje, ale wtedy będą już ustalane konkretne rozwiązania prawne i będzie za późno na fundamentalne zmiany i nowe propozycje" - dodała. Wyjaśniła, że początek negocjacji może przypaść na polską prezydencję w UE w drugiej połowie przyszłego roku.

Jak wyjaśniła Huebner, Komisja Europejska planuje zmienić zasady przyznawania krajom i regionom UE wsparcia w ramach polityki spójności. Polityka spójności powstała, by pomóc w zmniejszaniu różnic między najbogatszymi i najlepiej rozwiniętymi a najbiedniejszymi regionami Unii Europejskiej. W przyszłości, według propozycji Komisji, miałaby być dostępna dla wszystkich regionów Unii, a pochodzące z niej pieniądze miałyby służyć do realizowania celów postawionych w strategii "Europa 2020", jak np. ochrona klimatu czy innowacyjność.

Komisja Europejska chce, aby przyznawanie środków w ramach polityki spójności w przyszłości było obwarowane pewnymi warunkami. "Komisja ma negocjować z każdym państwem członkowskim kontrakt rozwojowy" - powiedziała Huebner. Wyjaśniła, że KE będzie mogła na przykład zażądać od państwa członkowskiego, że przekaże pieniądze na innowacyjność, ale pod warunkiem, że państwo wprowadzi skuteczną politykę wspierania innowacyjności.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
-1°C Środa
noc
-3°C Środa
rano
-1°C Środa
dzień
-1°C Środa
wieczór
wiecej »