Reklama

Sto dni Bronisława Komorowskiego

Podpisał ponad 50 ustaw, mianował nowych ambasadorów, złożył wizyty w Brukseli, Paryżu, Berlinie i Watykanie, przyznał dziesięć Orderów Orła Białego - w niedzielę, 14 listopada, mija sto dni od zaprzysiężenia prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Reklama

27.10. - Prezydent powiedział podczas spotkania z maturzystami w Grudziądzu, że nie boi się ekskomuniki ze strony Kościoła za ustawę o in vitro. Jak zaznaczył, w żadnym cywilizowanym kraju europejskim nie zdarzyło się, aby w XXI wieku strefę polityczną dotknęła ekskomunika.

28.10. - Komorowski uczestniczył we mszy żałobnej w łódzkiej Bazylice Archikatedralnej w intencji Marka Rosiaka, zastrzelonego w łódzkim biurze PiS.

Przed rozpoczęciem mszy Rosiak odznaczony został pośmiertnie Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski - za wybitne osiągnięcia w działalności zawodowej i społecznej podejmowane w służbie państwu i społeczeństwu. Z rąk Komorowskiego odznaczenie odebrała wdowa po Marku Rosiaku. Prezydent nie zabrał głosu podczas uroczystości żałobnej w łódzkiej bazylice.

Po powrocie do Warszawy prezydent spotkał się w Pałacu Prezydenckim z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem przebywającym w Warszawie. Według Kancelarii Prezydenta, wizyta szefa rosyjskiego MSZ związana była m.in. z przygotowaniami grudniowej wizyty prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa w Polsce.

Komorowski podpisał ustawę o współpracy rządu z parlamentem w sprawach związanych z członkostwem Polski w UE. Zgodnie z nią Rada Ministrów ma przedstawiać Sejmowi i Senatowi nie rzadziej niż raz na sześć miesięcy informację o udziale Polski w pracach Unii.

29.10. - Zgoda i ciągłość mądrej władzy to gwarancja wspólnego sukcesu - mówił prezydent na spotkaniu w Człuchowie (woj. pomorskie). W jego ocenie, Człuchów jest przykładem miasta, potwierdzającym powiedzenie, że "zgoda buduje, a niezgoda rujnuje". Komorowski spotkał się z 1200 zaproszonymi gośćmi: samorządowcami i przedstawicielami wszystkich gmin.

2.11. - Prezydent apelował podczas wizyty na Podkarpaciu o udział w zbliżających się wyborach samorządowych oraz o budowanie aktywności obywatelskiej. Komorowski odznaczył w Rzeszowie 47 funkcjonariuszy służb mundurowych medalami za walkę z powodzią, jaka nawiedziła Podkarpacie w maju i czerwcu tego roku. W Bieszczadach spotkał się z mieszkańcami Cisnej.

3.11. - Polsce w znacznej mierze odpowiada projekt nowej koncepcji strategicznej NATO. Chcemy też, by 2012 r. był początkiem końca naszej obecności w Afganistanie - takie stanowisko na listopadowy szczyt NATO uzgodnili prezydent i premier Donald Tusk. Komorowski zaprosił do Pałacu Prezydenckiego premiera oraz szefów MSZ Radosława Sikorskiego i MON Bogdana Klicha na konsultacje przed zbliżającym się szczytem NATO w Lizbonie.

Prezydent zapowiedział, że efekty ustaleń ze stroną rządową zostaną omówione na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego 9 listopada, by mogli się zapoznać z nimi także przedstawiciele ugrupowań politycznych.

Komorowski powiedział na spotkaniu ze środowiskami gospodarczymi, że zamierza wspierać rząd w realizacji projektów reformujących gospodarkę. "A jeśli trzeba będzie, to i poganiać" - dodał. Z inicjatywy prezydenta i we współpracy z organizacjami gospodarczymi w Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie "Gospodarka konkurencyjnej Polski", które zainicjowało kolejne Forum Debaty Publicznej.

4.11. - Nowa Koncepcja Strategiczna NATO, perspektywa budżetowa UE, relacje dwustronne - były tematami spotkania prezydenta z przebywającym z oficjalną wizytą w Warszawie premierem Czech Petrem Neczasem.

4.11. - Komorowski zaapelował do nauczycieli, by włączyli dzieci w obchody Święta Niepodległości - przez samodzielne wykonanie i przypięcie biało-czerwonych kotylionów. "11 listopada sam wepnę kotylion w klapę marynarki" - zadeklarował prezydent.

5.11. - Prezydent podpisał nowelę ustaw o adwokaturze i radcach prawnych, która znosi możliwość wszczynania adwokackich i radcowskich "dyscyplinarek" na etapie sądowym, bez przeprowadzenia postępowań korporacyjnego rzecznika dyscyplinarnego.

5.11. - Komorowski wraz z małżonką przybyli z dwudniową wizytą do Karlowych War, gdzie głównym tematem rozmów była nowa koncepcja strategiczna NATO.

Kancelaria Prezydenta poinformowała, że Adam Michnik, Jan Krzysztof Bielecki, Aleksander Hall i bp Alojzy Orszulik zostaną odznaczeni przez prezydenta Orderem Orła Białego. W związku z tą decyzją z kapituły odznaczenia odeszli b. Rzecznik Interesu Publicznego Bogusław Nizieński i b.opozycjonista Andrzej Gwiazda.

Komorowski poinformował dziennikarzy towarzyszących mu w Karlowych Warach, że będzie przyznawał kolejne odznaczenia dla osób, które pracowały w pierwszych rządach po transformacji ustrojowej 1989 r. Powiedział też, że żałuje, iż Kapituły Orderu Orła Białego odchodzą jej członkowie.

«« | « | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
4°C Niedziela
dzień
5°C Niedziela
wieczór
3°C Poniedziałek
noc
2°C Poniedziałek
rano
wiecej »

Reklama