Sto dni Bronisława Komorowskiego

Podpisał ponad 50 ustaw, mianował nowych ambasadorów, złożył wizyty w Brukseli, Paryżu, Berlinie i Watykanie, przyznał dziesięć Orderów Orła Białego - w niedzielę, 14 listopada, mija sto dni od zaprzysiężenia prezydenta Bronisława Komorowskiego.

4 lipca Bronisław Komorowski zwyciężył w drugiej turze wyborów prezydenckich, pokonując prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Kandydat PO uzyskał 53,01 proc. głosów, a Kaczyński - 46,99 proc.

Wygrała polska demokracja - mówił Komorowski tuż po ogłoszeniu sondażowych wyników II tury. Dziękował Polakom za udział w wyborach i gratulował wyniku wyborczego kandydatowi PiS. Zastrzegał jednak, że z "największą butelką szampana" trzeba jeszcze czekać do następnego dnia, bo sondaże wskazywały, że byli "blisko remisu" z J.Kaczyńskim.

W dniu wyboru na prezydenta Komorowski pełnił wciąż obowiązki głowy państwa (które objął po śmierci Lecha Kaczyńskiego w katastrofie smoleńskiej), był też marszałkiem Sejmu.

5.7 - W dniu ogłoszenia przez PKW oficjalnych wyników wyborów prezydenckich rezygnację z funkcji złożyli współpracownicy Lecha Kaczyńskiego: zastępca szefa prezydenckiej kancelarii Jacek Sasin, szef gabinetu prezydenta Maciej Łopiński, sekretarz stanu Małgorzata Bochenek oraz podsekretarze stanu Andrzej Duda i Bożena Borys-Szopa.

6.7. - Prezydent-elekt Bronisław Komorowski odebrał od przewodniczącego PKW Stefana Jaworskiego uchwałę o wyborze na urząd prezydenta.

Tego dnia Komorowski spotkał się w MSZ z szefem tego resortu Radosławem Sikorskim. Ustalono m.in. kalendarz zagranicznych wizyt prezydenta.

7.7. - Decyzją Komorowskiego, jako p.o. prezydenta, Jan Dworak i Krzysztof Luft zostali powołani w skład KRRiT. PiS oceniło, że to decyzja polityczna. Niektórzy politycy i politolodzy wskazywali, że w PO dochodzi do "przetasowania kart", a Komorowski próbuje się usamodzielnić.

Tego dnia Komorowski, jako p.o. prezydenta, powołał na szefa swojej kancelarii Jacka Michałowskiego.

8.7. - Komorowski zrezygnował z funkcji marszałka Sejmu i złożył mandat poselski. Obowiązki marszałkowskie wynikające z regulaminu Sejmu przejął najstarszy wiekiem wicemarszałek, czyli Stefan Niesiołowski; funkcję prezydenta przejął marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Po południu nowym marszałkiem Sejmu został Grzegorz Schetyna (PO); tym samym przejął on obowiązki prezydenta.

13.7 - Prezydent-elekt spotkał się w Warszawie z niemieckim prezydentem Christianem Wulffem. Zapowiedzieli, że zadbają o dalszy rozwój współpracy polsko-niemieckiej. Wulff był pierwszym gościem zagranicznym, którego Komorowski przyjął jako prezydent-elekt. Komorowski potwierdził, że w pierwszą podróż zagraniczną uda się do Brukseli, Paryża i Berlina.

Na stanowisko podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta powołany został Jaromir Sokołowski; nowy minister odpowiada za politykę zagraniczną. Sokołowski nominację otrzymał od marszałka Sejmu, wykonującego obowiązki prezydenta Grzegorza Schetyny.

Tego samego dnia prezydent-elekt spotkał się z szefem MON Bogdanem Klichem, by omówić sytuację w siłach zbrojnych.

14.7. - Komorowski wraz z prezydent Litwy Dalią Grybauskaite wzięli udział w uroczystościach przed Pomnikiem Grunwaldzkim w Krakowie.

15.7. - Prezydent-elekt, wraz z głowami państw Litwy, Rumunii i Mołdowy oraz Wielkim Mistrzem Zakonu Krzyżackiego, wzięli udział w Apelu Prezydenckim, który odbył się na polach grunwaldzkich dokładnie 600 lat po zwycięskiej dla Polaków i Litwinów bitwie. Komorowski podkreślał, że przeszłość jest ważna, bo "chcąc wiedzieć, dokąd idziemy, musimy wiedzieć, skąd przychodzimy".

16.7. - Spór o krzyż postawiony przez harcerzy przed Pałacem Prezydenckim w dniach żałoby po Lechu Kaczyńskim i innych ofiarach smoleńskiej katastrofy. Prezes PiS Jarosław Kaczyński oświadczył, że jeżeli Komorowski usunie krzyż sprzed Pałacu, to będzie zupełnie jasne, kim jest. Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna odpowiedział: "źle się dzieje, jeżeli krzyż jest wykorzystywany w politycznej walce" i jeśli ktoś to robi, to "ciężko grzeszy".

21.7 - Przedstawiciele harcerzy, Kancelarii Prezydenta i warszawskiej kurii podpisali porozumienie w sprawie krzyża sprzed Pałacu Prezydenckiego; zgodnie z porozumieniem krzyż miał zostać przeniesiony do kościoła św. Anny na Krakowskim Przedmieściu. Nie określono, kiedy to się stanie. Porozumienie podpisali przedstawiciele władz naczelnych ZHP i ZHR, Kancelarii Prezydenta, Kurii Metropolitalnej Warszawskiej i Duszpasterstwa Akademickiego Kościoła św. Anny.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
8°C Środa
wieczór
6°C Czwartek
noc
5°C Czwartek
rano
11°C Czwartek
dzień
wiecej »