Trybunał Państwa Watykańskiego skazał byłego dyrektora Instytutu Dzieł Religijnych (nazwanego potocznie „bankiem watykańskim”) Angelo Caloia oraz jego prawnika Gabriele Liuzzo na 8 lat i 11 miesięcy więzienia za pranie brudnych pieniędzy i defraudację oraz ukarał grzywną w wysokości 12 500 euro- podała agencja I-Media.
Syn Gabriele Liuzzo, Lamberto Liuzzo, został skazany na 5 lat i 2 miesiące więzienia oraz grzywnę w wysokości 8 tys. euro.
Wszyscy trzej mają dożywotni zakaz pełnienia funkcji publicznych. Trybunał Państwa Watykańskiego nakazał również konfiskatę już zajętych kwot i zażądał wypłaty odszkodowania na rzecz Instytutu Dzieł Religijnych i SGIR (watykańskiej spółki zajmującej się nieruchomościami) w wysokości 23 mln euro.
81-letni Angelo Caloia kierował Instytutem Dzieł Religijnych od 1989 do 2009 roku, kiedy to papież Benedykt XVI usunął go z urzędu. Został uznany za winnego defraudacji prawie 60 milionów euro w watykańskich nieruchomościach, które zostały „sprzedane” jego własnym firmom poprzez skomplikowaną sieć spółek offshore i firm luksemburskich, po tym jak pieniądze przemierzyły pół Europy. Te same zarzuty postawiono 96-letniemu Gabriele Liuzzo.
Watykan zajął 32 mln euro z ich kont osobistych i zamroził kolejne 25 mln w aktywach. Caloia próbował tłumaczyć, że miliony na jego kontach to spadek po teściowej. Ale podczas przesłuchania przed sądem nie mógł sobie przypomnieć jej imienia.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.