Reklama

Usłyszeć prześladowanych

Za prześladowanych chrześcijan na całym świecie, a zwłaszcza za Kościół w Iraku, modlili się poznaniacy podczas Mszy św. w poznańskiej katedrze, sprawowanej w II Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym.

Reklama

- Nie możemy być obojętni na prześladowania chrześcijan w Iraku, są oni bowiem częścią mistycznego ciała Chrystusa – mówił w homilii abp Stanisław Gądecki. Wiceprzewodniczący Episkopatu Polski zaapelował o solidarność z prześladowanymi chrześcijanami w tym kraju.

Metropolita poznański zwrócił uwagę na trudną sytuację chrześcijan w Iraku. – Chrześcijanie są zastraszani, porywani, zmuszani do konwersji, a konsekwencją tego jest ich exodus z Iraku – zauważył abp Gądecki. Przypomniał, że przed inwazją amerykańską w Iraku było ich 1,4 mln, a dziś ich liczba nie przekracza 200 tysięcy w całym kraju.

Wiceprzewodniczący Episkopatu Polski podkreślił, że nie możemy pozostawić ich samych sobie. Zdaniem metropolity poznańskiego potrzebne jest mozolne wsparcie tych, którzy bronią praw chrześcijan oraz kierowanie protestów do ambasad państw, w których nieprzestrzegana jest wolność religijna. Najważniejszym darem jest, zdaniem abp. Gądeckiego, modlitwa i post w ich intencji. – W ten sposób dajemy wyraz temu, że ich cierpienie nie jest nam obojętne – stwierdził arcybiskup.

Metropolita poznański przekonywał, że prześladowania chrześcijan mają miejsce na całym świecie. Przypomniał, że zapowiedział je sam Chrystus, a „Kościół idzie przez wieki jako znak sprzeciwu, doznając ucisku”. – Chrześcijanie są najbardziej prześladowaną grupą na świecie, pozostają przedmiotem nienawiści, prześladowań i eksterminacji – zauważył metropolita poznański.

– Każde pokolenie ma swoich męczenników. W męczeństwie dokonuje się ostateczne dojrzewanie człowieka do wywyższenia i doskonalenia życia – stwierdził abp Gądecki. Wiceprzewodniczący Episkopatu Polski podkreślił, że prześladowanie nie jest celem samym w sobie. – Prześladowanie to sposobność do składania świadectwa. Dla starożytnych chrześcijan męczeństwo było dowodem na to, że Ewangelia przemienia człowieka – mówił arcybiskup. Dzięki męczennikom jedność Kościoła jest faktem.

Abp Gądecki wspomniał również wizytę w Poznaniu abp. Louisa Sako. 12 listopada w poznańskiej katedrze wziął udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej w intencji prześladowanych chrześcijan oraz spotkał się z wiernymi. Chaldejsko-katolicki arcybiskup diecezji Kirkuk w Iraku swoją wizytą w Polsce zwraca uwagę na dramatyczną sytuację chrześcijan w Iraku. Abp Sako przyjechał do Polski na zaproszenie Polskiej Sekcji organizacji „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” (Kirche In Not) i Konferencji Episkopatu Polski.

II Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym obchodzony jest pod hasłem „Irak”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
4°C Piątek
dzień
4°C Piątek
wieczór
2°C Sobota
noc
2°C Sobota
rano
wiecej »

Reklama