Przewodniczący Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek otrzymał w poniedziałek tytuł doktora honoris causa Politechniki Wrocławskiej.
Jak podkreślił rektor Politechniki Wrocławskiej prof. Tadeusz Więckowski, prof. Buzek został uhonorowany za wybitne osiągnięcia w dziedzinie badań naukowych nad wymianą ciepła i masy, za przygotowanie Polski do członkostwa w UE. "Za zapewnienie naszemu krajowi godnego miejsca w tej europejskiej wspólnocie, za promowanie rozwoju badań naukowych w Europie i w Polsce na miarę wyzwania, jakim jest gospodarka oparta na wiedzy" - powiedział rektor.
W okresie intensywnej działalności naukowej prof. Buzek dał się poznać nie tylko jako pomysłowy i twórczy naukowiec, świetny kierownik zespołu badawczego, lecz także jako znakomity mówca - napisał w laudacji prof. Andrzej Wiszniewski.
"Już wówczas wzbudzał podziw i uznanie świetnymi referatami i tą nieczęsto spotykaną umiejętnością mówienia w prosty sposób o bardzo skomplikowanych sprawach" - podkreślił profesor.
W uroczystości nadania tytułu biorą udział m.in. premier Donald Tusk, marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna oraz minister kultury Bogdan Zdrojewski. W auli jest również około 60 rektorów polskich uczelni i blisko 30 z uczelni zagranicznych współpracujących z Politechniką Wrocławską, m.in. z Niemiec, Hiszpanii, Rosji i Danii. Uroczystość jest zwieńczeniem obchodów 100-lecia uczelni technicznych we Wrocławiu, trwających od początku 2010 r.
Prof. Buzek w swej pracy naukowej zajmował się zagadnieniami związanymi z teorią i zastosowaniami inżynierii procesowej. Opublikował ponad 100 oryginalnych prac naukowych z dziedziny wymiany masy i ciepła, oczyszczania gazów odlotowych z instalacji przemysłowych, a w szczególności odsiarczania spalin. Był w Polsce pionierem prac z pogranicza technologii i ekonomii, dotyczących optymalizacji ekonomicznej instalacji przemysłowych. Jego prace zostały wdrożone w kilku elektrowniach, ciepłowniach i rafineriach w Polsce.
Wcześniej doktorat honoris causa Politechniki Wrocławskiej otrzymali m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel, ks. kardynał Henryk Gulbinowicz oraz pisarz Stanisław Lem.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.