Birma: Wojsko uwolniło posłów, ale Suu Kyi wciąż w areszcie domowym

Birmańska armia uwolniła 400 osób, w tym posłów Narodowej Ligi na rzecz Demokracji (NLD), zatrzymanych podczas zamachu stanu, ale przywódczyni partii Aung San Suu Kyi i prezydent U Win Myint wciąż są prawdopodobnie w areszcie domowym - podały w środę media.

Wojskowi wypuścili 400 osób i nakazali im powrót do domów - przekazała japońska agencja prasowa Kyodo, powołując się na niewymienionych z nazwiska parlamentarzystów. Wcześniej o uwolnieniu posłów informował birmański portal Irrawady.

Birmańska armia, Tatmadaw, ogłosiła we wtorek utworzenie Rady Zarządzania Państwem kierowanej przez przywódcę puczu gen. Min Aung Hlainga. Będzie ona pełnić najwyższą władzę w kraju podczas stanu wyjątkowego, który ma obowiązywać przez rok. Jej zadaniem jest m.in. organizacja zapowiedzianych przez wojsko nowych wyborów.

Żołnierze otoczyli w poniedziałek budynki rządowe w stolicy kraju, Naypyidaw, i uwięzili posłów NLD, którzy przybyli tam na pierwsze posiedzenie parlamentu wybranego w listopadowych wyborach. NLD odniosła w nich zwycięstwo, ale wojsko nie uznało wyniku, twierdząc, że w czasie głosowania dochodziło do oszustw.

Generał Min Aung Hlaing oświadczył we wtorek, że przejęcie władzy przez armię było nieuniknione, ponieważ birmańska komisja wyborcza odrzuciła skargi na rzekome nieprawidłowości w głosowaniu.

Tymczasem w Rangunie, największym mieście Birmy, ludzie trąbili we wtorek klaksonami i tłukli w patelnie, by wyrazić sprzeciw wobec puczu. Personel dziesiątków szpitali w całym kraju groził wstrzymaniem pracy w akcie protestu przeciwko dyktaturze wojska.

Udział w strajku zapowiedzieli także pracownicy innych instytucji medycznych, w tym urzędu nadzoru żywności i leków oraz Narodowego Laboratorium Zdrowia, jednego z kluczowych ośrodków prowadzących testy na koronawirusa - przekazał portal magazynu "Frontier Myanmar". Gazeta ocenia, że strajk personelu medycznego może być pierwszym poważnym wyzwaniem dla wojskowego reżimu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
15°C Sobota
dzień
16°C Sobota
wieczór
13°C Niedziela
noc
9°C Niedziela
rano
wiecej »