Jeszcze tylko kilka dni można zgłaszać chęć udziału w największym festiwalu kolęd i pastorałek w Będzinie. Na początku stycznia w Będzinie rozpoczną się przesłuchania finałowe, zakończone koncertem galowym 9 stycznia. W grudniu odbędą się przesłuchania eliminacyjne w 32 ośrodkach w całej Polsce i w jednym na Ukrainie.
O randze festiwalu świadczą liczby: w ubiegłym roku do udziału w przesłuchaniach zgłosiło się ponad 1,6 tys. wykonawców, czyli łącznie ponad 20 tys. osób. – Nie o liczby jednak chodzi. Najważniejsze jest to, że dzięki festiwalowi cała Polska z powrotem zaczyna śpiewać tradycyjne kolędy – podkreśla ks. Piotr Pilśniak, pomysłodawca i dyrektor będzińskiego festiwalu. W to śpiewanie włącza się także Polonia na Ukrainie. Dla nich odbędą się przesłuchania w Równem. Najlepsi wykonawcy zostaną zaproszeni do Będzina na przesłuchania finałowe od 6 do 8 stycznia. Koncert galowy i ogłoszenie wyników zaplanowano na niedzielę 9 stycznia w Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu w będzińskiej dzielnicy Syberka. Zwycięzca zdobędzie Grand Prix.
Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika ma formułę konkursu i przeznaczony jest wyłącznie dla amatorów. Dolna granica wieku wynosi siedem lat. W festiwalu mogą wziąć udział soliści, duety, zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne, chóry działające w szkołach, domach kultury, parafiach, stowarzyszeniach, organizacjach polonijnych, a także osoby niezrzeszone. Uczestnicy będą zobowiązani do zaprezentowania trzech dowolnie wybranych kolęd lub pastorałek w czasie do 15 minut, soliści i duety - dwóch do 10 minut. Wśród nich musi znaleźć się jedna tradycyjna polska, ale dopuszczalne jest też wykonanie jednej kolędy zagranicznej. Można zaśpiewać do trzech zwrotek. Jak podkreślają organizatorzy festiwalu, mile widziane są wykonania tradycyjne bożonarodzeniowych pieśni, ale też aranżacje regionalne czy nowoczesne. Za najlepszą aranżację nowej kolędy lub pastorałki przewidziana jest w tym roku nowa nagroda specjalna.
Szczegółowe informacje (w tym regulamin i kartę zgłoszenia) można znaleźć na stronie internetowej Festiwalu (www.ofkip.pl). Festiwal ma także swoje profile na portalach społecznościowych – Facebooku i Naszej Klasie, dzięki którym można na bieżąco dowiadywać się, na jakim etapie są przygotowania do Festiwalu.
Największy Festiwal Kolęd w Polsce debiutował w roku 1994 jako impreza regionalna. Zorganizowali go młodzi ludzie z parafii Świętej Trójcy w Będzinie. Powołano Biuro Organizacyjne, którym do dziś kieruje ks. Piotr Pilśniak. W festiwalu w 1995 roku udział wzięły 102 zespoły zgłoszone w obrębie województwa śląskiego (katowickiego), które reprezentowały ośrodki parafialne, szkoły podstawowe i średnie oraz domy kultury. Dzisiaj jest to największa tego typu impreza w kraju.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.