Najbardziej opornym na działanie szczepionek wariantem wirusa SARS-CoV-2 wydaje się być wariant "południowoafrykański". W Europie szerzy się wariant brytyjski. Która ze szczepionek jest w tej sytuacji najlepsza? A może zaczekać ze szczepieniem na zmodyfikowane wersje szczepionek?
Prof. Wojciech Szczeklik z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego zauważył, że szczepionki firm AstraZeneca, Johnson&Johnson oraz Novavax wykazały mniejszą skuteczność w zapobieganiu COVID-19 w przebiegu zakażenia wariantem "południowoafrykanskim". Pfizer nie pokazał jeszcze danych dotyczących jego szczepionki, zaś Moderna przygotowuje dodatkową dawkę "booster".
Profesor uważa jednak, że zdecydowanie warto się szczepić już teraz. - Szczepionka AstraZeneca, według doniesień, jest aktywna przeciwko tzw. wariantowi brytyjskiemu, który na razie jest częstszy. Prawdopodobnie działa również na wariant południowoafrykański, tylko słabiej. Modyfikacja szczepionek to wybieganie w przyszłość - ocenia profesor.
Dodaje, że "na tym etapie nie ma co przebierać w szczepionkach (zwłaszcza że się nie da). A wszystkie wprowadzone na rynek działają i mają swoje plusy i minusy. AstraZeneca wydaje się bardzo dobrze zabezpieczać przed najcięższym przebiegiem choroby i być może zmniejsza transmisję wirusa. Nie jest zła" - pisze prof. Szczeklik na Twitterze.
[EDIT]
Pojawiła się depesza PAP następującej treści:
Według badań laboratoryjnych, szczepionka przeciwko koronawirusowi firm BioNTech i Pfizer jest również skuteczna przeciwko wariantom wirusa Sars-CoV-2, które po raz pierwszy pojawiły się w Wielkiej Brytanii i RPA - pisze w poniedziałek dziennik "Bild".
Dane z badania zostały opublikowane w czasopiśmie "Nature Medicine", obie firmy wspólnie ogłosiły wyniki w poniedziałek.
W laboratorium wykazano, że we krwi 20 osób, którym podano szczepionkę, znajdowała się wystarczająca ilość przeciwciał neutralizujących kluczowe mutacje wariantów koronawirusa z Wielkiej Brytanii i Afryki Południowej. Dane z badania przeprowadzonego przez firmę Pfizer i University of Texas po raz pierwszy zostały upublicznione pod koniec stycznia. W tym czasie BioNTech i Pfizer podkreślały, że wyniki nie wskazują na potrzebę stworzenia nowej szczepionki przeciwko pojawiającym się wariantom.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.