Zebranie Rady Stałej Episkopatu w Zakopanem, 25 listopada, rozpocznie obchody 100-lecia „Księżówki”
Tuż po zakończeniu rekolekcji na Jasnej Górze biskupi wchodzący w skład Rady Stałej Episkopatu pojadą do Zakopanego, gdzie odbędzie się zebranie tego gremium.
W odnowionym domu Konferencji Episkopatu Polski, tzw. „Księżówce”, biskupi spotkają się przedstawicielami władz samorządowych i osobami pracującymi przy odnowie. W ten sposób zainaugurowane zostaną obchody 100-lecia „Księżówki”.
Później odbędzie się zebranie Rady Stałej. W skład tego gremium wchodzi obecnie 13 hierarchów. Radę Stałą Episkopatu tworzą: przewodniczący Konferencji, zastępca przewodniczącego, prymas Polski, kardynałowie kierujący diecezjami, sekretarz generalny Episkopatu oraz ośmiu biskupów wybranych przez zebranie plenarne - sześciu biskupów diecezjalnych i dwóch biskupów pomocniczych. Po nominacji kardynalskiej metropolity warszawskiego Kazimierza Nycza - który do tej pory był członkiem Rady Stałej z wyboru, a teraz jest członkiem z urzędu - zebranie plenarne w marcu uzupełni skład Rady o jeszcze jednego biskupa diecezjalnego.
W Centrum Formacyjno-Szkoleniowym „Księżówka” regularnie odbywają się rekolekcje dla księży, katechetów i świeckich. Dom jest własnością Konferencji Episkopatu Polski. Obecnie dyrektorem „Księżówki” jest ks. Lesław Mirek z archidiecezji krakowskiej. W domu posługują siostry Franciszkanki Rodziny Maryi z prowincji krakowskiej.
Pomysł domu wypoczynkowego dla księży w Zakopanem powstał ok. 1890 r. z inicjatywy kapłanów krakowskich i tarnowskich. W 1909 r. powołano do życia stowarzyszenie, do którego mogli zapisać się księża z całej Polski, a składki członkowskie przeznaczono na zakup i utrzymanie domu wypoczynkowego. Wybór padł na willę „Adasiówka”, która powstała w 1854 r., a gościli w niej m.in. Stanisław Witkiewicz i Henryk Sienkiewicz. Od tej pory dom zaczęto nazywać „Księżówką”. W czerwcu 1910 r. rozpoczęły w nim pracę siostry Rodziny Maryi ze Lwowa. Trzy lata później dobudowano nowe trzypiętrowe murowane skrzydło, a w 1919 r. przeprowadzono gruntowny remont starej części „Księżówki” – na miejsce rozebranego budynku postawiono nowy drewniany dom z kaplicą. W czasach zaborów „Księżówka” umożliwiała scalanie idei narodowo-patriotycznych. W 1981 r. właścicielem domu stała się Konferencja Episkopatu Polski w miejsce Towarzystwa Polskich Kapłanów Katolickich „Księżówka w Zakopanem”.
Było to jedno z ulubionych miejsc wypoczynkowych kard. Karola Wojtyły, który jako metropolita krakowski spędzał tu zawsze czas po Bożym Narodzeniu do uroczystości Trzech Króli. Zatrzymywał się zawsze w tym samym skromnym pokoju. W 1997 roku Ojciec Święty Jan Paweł II spędził w „Księżówce” kilka dni w czasie pobytu w Polsce. Zachowano apartament Ojca Świętego, na terenie „Księżówki” znajduje się też kaplica "papieska".
«« | « |
1
| » | »»