Hiszpański parlament daje zielone światło dla eutanazji

Ustawa ma wejść w życie w czerwcu. Przeszła, choć przeciwko niej głosowały partie centrowe i skrajnie prawicowe oraz jedna regionalna. Nie pomogły manifestacje stowarzyszeń chrześcijańskich.

Po przegłosowaniu tydzień temu przez Senat ustawa legalizująca eutanazję w Hiszpanii została dzisiaj zatwierdzona ostatecznie przez Kongres Deputowanych" - pisze z Madrytu Paola Del Vecchio, korespondentka "Avvenire", największego włoskiego dziennika katolickiego. "Projekt przeszedł przy sprzeciwie jedynie partii centrowych, skrajnie prawicowych PP i Vox oraz regionalnej UPN".

Przewiduje się, że wejdzie w życie w czerwcu, trzy miesiące po publikacji w Oficjalnym Biuletynie Państwowym.

Partia Vox, która wraz z PP przedstawiła poprawki odrzucone przez Senat, ogłosiła już odwołanie do Trybunału Konstytucyjnego, gdyż - jak mówi poseł Lourdes Méndez Monasterio - ustawa nie uwzględnia (niewiążących) opinii Generalnej Rady Sądownictwa, Krajowej Komisji Bioetycznej i Rady Państwa.

W obronie prawa do życia platforma Vividores.org uruchomiła w social mediach kampanię pod hasłem: "Nad godnością życia się nie głosuje, tylko się jej broni", apelując do partii o powstrzymanie wsparcia dla projektu.

"Mobilizację przed Kongresem w południe zwołało Stowarzyszenie »Abogados Cristianos« (Obrońcy Chrześcijańscy) w kontrze do tej zwołanej przez Associación Federal Derecho a Morir Dignamente (Federalne Stowarzyszenie »Prawo do Godnej Śmierci«), które już świętowało przegłosowanie ustawy w obu izbach parlamentu" - relacjonuje madrycka korespondentka "Avvenire".

Eutanazja w Hiszpanii została zalegalizowana, podczas gdy w sąsiedniej Portugalii Trybunał Konstytucyjny, podtrzymując apelację głowy państwa Rebela de Sousa, odesłał ustawę w sprawie "śmierci wspomaganej medycznie" z powrotem do parlamentu w celu skorygowania aspektów uznanych za niekonstytucyjne.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
21°C Czwartek
rano
31°C Czwartek
dzień
32°C Czwartek
wieczór
27°C Piątek
noc
wiecej »