Premier Donald Tusk poinformował w czwartek, że PO i PSL zawarły porozumienie o współpracy koalicyjnej w sejmikach wojewódzkich. Obie partie chcą też współpracować w powiatach. "To taka gwarancja pokoju politycznego na rzecz samorządu" - oświadczył Tusk.
"Rozmawialiśmy dzisiaj z premierem Waldemarem Pawlakiem o naszej współpracy koalicyjnej - na poziomie województw, a także powiatów - tam, gdzie PO i PSL uzyskały dobre, znaczące wyniki. Zawarliśmy porozumienie o pełnej współpracy między naszymi partiami w sejmikach wojewódzkich. Mamy także wspólną intencję, aby PO i PSL współpracowały koalicyjnie także na poziomie powiatów" - powiedział Tusk na wspólnej z Pawlakiem konferencji prasowej.
Jak dodał, w tych miejscach, gdzie rozmowy koalicyjne PO z PSL będą się przedłużać, razem z Pawlakiem będą skłaniać swoich współpracowników, "aby porozumienie (koalicyjne) skutecznie zawarli".
PO wygrała wybory w 12 sejmikach województw, PiS - w dwóch, a PSL - w jednym. W jednym sejmiku PO i PiS osiągnęły taki sam wynik.
Zdaniem Tuska, współpraca PO i PSL daje perspektywę skutecznego wykorzystywania środków europejskich.
Premier pogratulował ludowcom dobrego wyniku w wyborach samorządowych. "Ten wynik jest nie tylko źródłem satysfakcji dla premiera Pawlaka i naszego sojusznika - PSL, ale jest także znakiem nadziei na stabilność rządzenia w Polsce, zarówno na poziomie centralnym, jak i na poziomie samorządów" - zaznaczył.
"Doceniając i respektując wyrok wyborców uznaliśmy, że współpraca między Platformą a PSL dała dobre efekty, także w tych miejscach, gdzie Polacy zdecydowali się wybrać czy to radnych PSL, czy Platformy. Wszędzie tam, gdzie uprawniają nas do tego wyniki wyborów, będziemy chcieli brać solidarnie współodpowiedzialność za losy danej wspólnoty" - podkreślił Tusk.
Pawlak poinformował, że w wyniku uzgodnień między PO a PSL przedstawiciele Stronnictwa mogą objąć stanowiska czterech marszałków województw. "Podejmujemy taką współpracę, która rozwija kooperację koalicyjną. Tak aby w miarę możliwości wszędzie tam, gdzie wyborcy stworzyli warunki, aby PO i PSL mogły tworzyć koalicję, traktować siebie nawzajem jako pierwszych partnerów - dotyczy to zarówno sejmików, jak i powiatów" - powiedział Pawlak.
Jak ocenił, wydaje się, że możliwe jest przeprowadzenie takiej współpracy we wszystkich sejmikach wojewódzkich.
Zdaniem Pawlaka, PSL w wyborach samorządowych uzyskało "bardzo dobre potwierdzenie przez wyborców konstruktywnego i pragmatycznego podejścia - gdzie współpraca i spory, otwarte i ukierunkowane na najważniejsze sprawy dla mieszkańców, lokalne społeczności zostały pozytywnie ocenione".
Tusk podkreślił, że wraz z szefem PSL uznali, iż będą zabiegać o przywództwo w sejmikach dla PSL w tych czterech województwach, gdzie Stronnictwo uzyskało bardzo dobre wyniki (mazowieckie, lubelskie, podkarpackie, świętokrzyskie). "Ale także w dwóch województwach, gdzie Platforma uzyskała wyniki, które uprawniałyby do samodzielnego sprawowania władzy w sejmikach, ustaliliśmy, że będziemy współpracować, to znaczy w zarządach województw będzie też uczestniczyć PSL" - podkreślił premier.
Ocenił, że widać wyraźnie, że trzy lata rządzenia przez PO i PSL nie "zużyły uczuć, a wręcz przeciwnie". "Czujemy się we współpracy chyba nawet lepiej niż przed wyborami samorządowymi" - dodał Tusk.
Pawlak pogratulował Platformie uzyskania najlepszego wyniku w wyborach do sejmików wojewódzkich. Podziękował również wszystkim, którzy wzięli udział w wyborach samorządowych.
Pełniący od 2001 r. funkcję marszałka województwa mazowieckiego Adam Struzik (PSL) powiedział PAP, że rozmowy między Stronnictwem a PO w sprawie koalicji w mazowieckim sejmiku są już na finiszu. Poinformował, że przesądzone jest, że to on będzie dalej marszałkiem. "Tak naprawdę my kontynuujemy koalicję, która tutaj dobrze funkcjonuje" - zaznaczył.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.