70 proc. mieszkańców świata żyje w krajach niezapewniających wolności wyznania – czytamy w tegorocznym raporcie organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie, zaprezentowanym w Rzymie. Katolicka instytucja charytatywna monitoruje położenie chrześcijan na świecie i na podstawie zgromadzonych danych przedstawia sytuację w 194 krajach.
Raport zarysowuje globalną mapę od prześladowań wyznawców Chrystusa aż po zjawiska dyskryminacji i nietolerancji religijnej. Do krwawych represji dochodzi najczęściej w wielu rejonach Afryki i Azji. Trudna jest sytuacja chrześcijan na Bliskim Wschodzie, w krajach takich jak Irak, Egipt czy strefa Gazy. Rośnie też liczba odnotowanych pogwałceń wolności wyznania w Indiach.
Przypuszczalnie jednak o wiele cięższa jest sytuacja chrześcijan w Chinach, choć komunistyczne władze robią wiele, by informacje na ten temat nie wydostawały się poza Państwo Środka. Raport odnotowuje poprawę w Wietnamie. W Ameryce Łacińskiej relacjonuje częste morderstwa duchownych w Brazylii, Kolumbii i Meksyku. Natomiast w Europie trudną sytuację przeżywają wspólnoty chrześcijańskie w Turcji. Na Białorusi dyskryminacje spotykają zagranicznych misjonarzy. Widoczne ocieplenie widać natomiast w relacjach państwo-Kościół w Rosji.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.