Reklama

W Wilczym Szańcu powstaje budynek obsługi turystów

\W Wilczym Szańcu powstaje budynek obsługi turystów, modernizowany będzie parking oraz zaplecze gospodarcze. Mimo pandemii Lasy Państwowe rozbudowują infrastrukturę turystyczną do obsługi zwiedzających Wilczy Szaniec, byłą siedzibę Hitlera na Mazurach

Reklama

Jak poinformował PAP nadleśniczy Zenon Piotrowicz z Nadleśnictwa Srokowo zarządzającego w imieniu Skarbu Państwa Wilczym Szańcem powiedział, że pandemia dotknęła obiekt w Gierłoży tak jak wszystkie obiekty turystyczne.

"W ubiegłym roku odwiedziło nas o 20 proc. turystów mniej niż rok wcześniej. Przewidujemy, że ten rok i zbliżający się sezon będą jeszcze słabsze. Widać to po pierwszym kwartale. W poprzednich latach w tym okresie odwiedzało nas 2-3 tysiące turystów miesięcznie. Obecnie przyjeżdża pół tysiąca osób" - wyjaśnił.

Mimo pandemii i obostrzeń obecnie Wilczy Szaniec można zwiedzać. Dostępna jest jednak tylko trasa plenerowa - leśna. Ze zwiedzania wyłączone są wystawy znajdujące się w obiektach zamkniętych. Turyści, którzy przyjeżdżają obecnie do Wilczego Szańca oglądać zatem mogą bunkry albo ich ruiny, korzystając przy tym z utworzonej specjalnej aplikacji albo informacji na tablicach. Mogą też skorzystać z usług przewodników. Infrastruktura została poprawiona w ubiegłym roku. Utwardzone zostały ścieżki na trasie, pomocne dla osób poruszających się na wózkach, czy dla matek z małymi dziećmi. Można odpocząć na ławkach. Zmodernizowana została infrastruktura teletechniczna; ustawiono oświetlenie.

"Czekamy na rozwój sytuacji. Dobra wiadomość jest taka, że COVID nie zahamował planów inwestycyjnych. W tym roku rozpoczęliśmy budowę budynku obsługi turysty. Architektonicznie będzie on nawiązywał do Wilczego Szańca. Budynek będzie betonowy z elementami drewna. Znajdzie się w nim główna hala, sklep z pamiątkami, kawiarenka, informacja turystyczna. Będą też biura i toalety oraz miejsce do obsługi kamperów" - dodał.

Przewidujemy, że budynek będzie gotowy w 2022 roku. Oprócz tego powiększony zostanie parking i zaplecze gospodarcze. "Wszystko po to, by obsłużyć kilkaset tysięcy zwiedzających w sezonie" - wyjaśnił nadleśniczy.

Średnio Wilczy Szaniec odwiedzało 300 tys. turystów rocznie; w czasie pandemii nieco mniej bo 260 tys. ludzi.

Wskazał, ze Lasy Państwowe chcą w kolejnych latach wyremontować obiekt hotelowy i restaurację.

Powstać ma też nowa wystawa historyczna. Ma to być ekspozycja dotycząca II wojny światowej, jej skutków i krzywd. Wykorzystane mają być nowe techniki przekazu treści; wystawa kierowana ma być także do turystów zza granicy.

Od ubiegłego roku dużym zainteresowaniem cieszy się wystawa opowiadająca o nieudanym zamachu na Hitlera, który miał miejsce w 1944 roku.

Wilczy Szaniec w latach 1941-44 pełnił funkcję głównej kwatery Hitlera. W leśnym miasteczku pod Kętrzynem oprócz Hitlera mieszkało ok 2,5 tys. ludzi. Według historyków, to tu decydowano o podbojach nazistowskich Niemiec, tu pojawiały się szaleńcze pomysły i stąd wydawano rozkazy wpływające na losy wielu milionów ludzi. (PAP)

autorka: Agnieszka Libudzka

ali/ dki/

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| HISTORIA, KULTURA, PAP

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Środa
wieczór
0°C Czwartek
noc
0°C Czwartek
rano
3°C Czwartek
dzień
wiecej »

Reklama