Spoczywaj w pokoju Ssabasumba

Zmarł Arcybiskup Kampali, Cyprian Lwanga Kizito. "Był naszym „powiernikiem” w Ugandzie. Kilkakrotnie udowodnił, że ma ducha franciszkańskiego i prostotę" - piszą franciszkanie z Ugandy.

Według oficjalnego komunikatu wydanego przez Archidiecezję Kampala, śp. Arcybiskup, został znaleziony martwy dziś nad ranem w swoim pokoju.

„Z głębokim smutkiem informujemy, że nasz ukochany Pasterz, arcybiskup archidiecezji Kampala, dr Cyprian Kizito Lwanga, został wezwany do Domu Pańskiego. Arcybiskup został znaleziony martwy w swoim pokoju dziś rano. Modlimy się, aby Bóg Wszechmogący i Miłosierny dał mu wieczny odpoczynek ”- napisał w oświadczeniu wydanym w sobotę po południu, ks. Pius Male Ssentumbwe.

Abp Cyprian Lwanga Kizito, urodził się w styczniu 1953 r. 19 sierpnia 2006 r. został mianowany trzecim arcybiskupem archidiecezji Kampala, zastępując na tym miejscu, kardynała Emmanuela Wamalę, który przeszedł na emeryturę.

Obok duszpasterstwa, znany był z odważnego zaangażowania w sprawy społeczne. W lutym, podczas niepokojów związanych z wyborami prezydenckim, zwracał uwagę, że agencje bezpieczeństwa, które miały porywać, torturować i zabijać oponentów politycznych, są na krawędzi degeneracji w reżim jaki wprowadzali Idi Amin i Milton Obote, których agenci bezkarnie terroryzowali ludność, informował Daily Monitor. Zarazem arcybiskup Lwanga wskazywał, że jest szczęśliwy, iż prezydent Museveni podczas przemówienia do narodu nakazał agencjom bezpieczeństwa zakończenie arbitralnych aresztowań.

W kwietniu 2018, podczas kazania Wielkopiątkowego arcybiskup przyznał, iż sam również otrzymywał anonimowe pogróżki. Były one oparte na kłamstwie dot.rzekomego politycznego spisku. "Wzywam was, abyście pokutowali i przestali kłamać" - apelował abp Lwanga w odpowiedzi na te pomówienia. „Wzywam was wszystkich, abyście przestali kłamać. Przestańcie wprowadzać w błąd naszego prezydenta".

Arcybiskup aktywnie wspierał również polskich misjonarzy w Ugandzie. "Kilkakrotnie udowodnił, że ma ducha franciszkańskiego i prostotę. Był naszym prawnym „powiernikiem” w Ugandzie. Stał za wszystkim, co powstało w Munyonyo. Jeszcze niedawno planowaliśmy wspólnie rocznicę, 20-lecia franciszkanów w Ugandzie" - mówi o. Wojciech Ulman, przełożony franciszkanów przy sanktuarium Męczenników Ugandyjskich w Munyonyo, którego budowa przy współpracy z arcybiskupem, rozpoczęła się przed wizytą papieża Franciszka w listopadzie 2015 r.

"Straciliśmy drogiego biskupa i duchowego motywatora. Zawsze stał za "szalonymi" i odważnymi decyzjami w życiu kapłańskim i posłudze, zawsze gotowy z ojcowskimi radami. Spoczywaj w pokoju Ssabasumba (w języku luganda: arcybiskup)" - napisał w pożegnaniu franciszkanin. 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
10°C Środa
noc
6°C Środa
rano
12°C Środa
dzień
12°C Środa
wieczór
wiecej »