Jazzowy półmetek Muzeum

Trębacz jazzowy Tomasz Stańko wraz z zespołem przedstawi specjalny projekt pt. "Muzyka dla dobrego świata" w sobotę 8 grudnia w warszawskiej Filharmonii Narodowej. Koncert jest dedykowany Muzeum Historii Żydów Polskich w związku z półmetkiem budowy jego siedziby,

Budowa Muzeum Historii Żydów Polskich (MHŻP) jest na półmetku. "Postęp prac daje powody do radości i świętowania. W tym szczególnym momencie odbędzie się koncert Tomasza Stańki, wybitnego trębacza jazzowego, który należy do Polskiego Komitetu Wspierania Budowy Muzeum" - poinformował Paweł Brylski z MHŻP.

Stańko zagra z przyjaciółmi z Polski i USA. Artyści zaproszeni do projektu przez Stańkę to: Dominik Wania, Sławomir Kurkiewicz, Craig Taborn i Joey Baron. To już drugi koncert pod hasłem "Muzyka dla dobrego świata" - poinformowali organizatorzy. "W zeszłym roku w Teatrze Wielkim zagrał wybitny amerykański skrzypek Joshua Bell. W tym roku Muzeum zaprosiło do występu jednego z najwybitniejszych współczesnych trębaczy - Tomasza Stańkę. Ten koncert, tak jak ubiegłoroczny, będzie dużym wydarzeniem muzycznym".

Tytuł koncertów - "Muzyka dla dobrego świata", nawiązuje do jednego z podstawowych pojęć judaizmu - tikun olam, czyli naprawianie świata. Pojęcie rozpowszechniło się za sprawą szesnastowiecznego mistyka żydowskiego Izaaka Lurii. Świat nie jest doskonały, dlatego też należy dążyć do ulepszenia go wszystkim, co się robi, poprzez edukację, sztukę, filantropię, dialog międzyludzki.

"Koncert odbędzie się w szczególnym momencie, jego data wypada podczas święta Chanuka i poprzedza Boże Narodzenie. Jest to znakomita okazja, by spotkać się i zastanowić, co możemy wspólnie zrobić, by uczynić świat lepszym" - czytamy w materiałach zapowiadających koncert. PAP jest patronem medialnym wydarzenia.

Tomasz Stańko, trębacz i kompozytor, należy do czołowych polskich muzyków jazzowych. Jego nazwisko jest również dobrze znane w Europie i w USA. "The New York Times" określił go jako trębacza wolności - ducha, myśli i jazzu.

Muzyk, który reprezentuje nurt free jazzu, swoją karierę rozpoczął w 1962 r. grając z Adamem Makowiczem i jego Jazz Darings. W 1963 r. dołączył do zespołu Krzysztofa Komedy; uczestniczył w nagraniu słynnego albumu Komedy "Astigmatic". W 1968 r. stworzył swój kwintet, w którym występowali również skrzypek Zbigniew Seifert, saksofonista Janusz Muniak, basista Bronisław Suchanek oraz perkusista Janusz Stefański.

Od kilkunastu lat nagrywa dla wytwórni fonograficznej ECM. Wydał wiele albumów, które na trwałe zapisały się w historii polskiego i europejskiego jazzu, jak m.in. "Litania", "From the Green Hills", "Soul of things", "Lontano", "Dark Eyes".

Budynek Muzeum Historii Żydów Polskich zaprojektował fiński architekt Reiner Mahlamaeki. Budowa ruszyła 30 czerwca 2009 roku. Siedziba największego w Europie Muzeum o tematyce żydowskiej jest już gotowa w stanie surowym, sięgnęła docelowej wysokości i właśnie została pokryta dachem. Widać wyraźnie charakterystyczne wejście i krzywe linie ścian, które utworzą rzeźbiarską, rozświetloną i metaforyczną przestrzeń. Wyznaczone są przyszłe powierzchnie - zarówno wystawy stałej opowiadającej o 1000 lat historii Żydów w Polsce, jak i pozostałych przestrzeni edukacyjnych i kulturalnych - dużego audytorium, sal projekcyjnych, wystawowych i warsztatowych, restauracji i klubu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
0°C Środa
dzień
0°C Środa
wieczór
-3°C Czwartek
noc
-2°C Czwartek
rano
wiecej »