Szczególna modlitwa w łączności z papieżem Franciszkiem i sanktuariami świata o ustanie pandemii odbędzie się na Jasnej Górze już dzisiaj.
Sanktuarium w Częstochowie to miejsce, gdzie od ponad 6 wieków czczona jest Maryja uważana za patronkę i orędowniczkę polskiego narodu.
Nosi tytuł Królowa Polski. 3 maja to dzień, w którym Polacy wyrażają wiarę w szczególną opiekę Bożą, jakiej doświadczali i doświadczają za pośrednictwem Matki Bożej. Święto zostało ustanowione na prośbę biskupów po odzyskaniu przez Polskę niepodległości po I wojnie światowej.
Do szerzenia kultu Jasnogórskiej Maryi przyczynił się papież Polak św. Jan Paweł II, który nigdy nie ominął Jasnej Góry podczas swych pielgrzymek do ojczystego kraju i który w 1991r. właśnie tu zaprosił młodych na VI Światowe Dni Młodzieży.
Wszyscy współcześni papieże pielgrzymowali do Częstochowy podążając śladami swego poprzednika.
Papież Franciszek był tu w 2016r. Wielokrotnie zapewniał o swej jedności z tym miejscem. To dlatego Jasna Góra i tym razem znalazła się na szlaku światowej modlitwy. - Czujemy się wyróżnieni i zaszczyceni, że bierzemy udział w tym maratonie modlitewnym - podkreśla przeor Jasnej Góry, o. Samuel Pacholski. Dodaje, że razem z Ojcem Świętym modlimy się o ustanie koronawirusa pamiętając szczególnie o tych krajach, gdzie sytuacja pandemiczna jest jeszcze trudniejsza niż w Polsce.
- Odpowiadamy chętnie na tę papieską inicjatywę. Przez cały maj będziemy tę modlitwę różańcową kontynuowali błagając o ustanie pandemii - zapewnia przełożony jasnogórskiego klasztoru.
Paulini specjalnie na tę okoliczność przygotowali świecę, wielkości paschału ozdobioną papieskim herbem i z wizerunkiem Matki Bożej Jasnogórskiej.
Tajemnice radosne różańca świętego odmawiane będą w pięciu językach. Początek światowego błagania o ustanie pandemii o godz.18.00.
Transmisja modlitwy na jasnogórskim kanale YouTube, jasnagora.pl, w Radiu Jasna Góra i przez media watykańskie.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.