Jak dobrze wyremontować i wykończyć mieszkanie w stanie deweloperskim?

Mieszkanie z rynku wtórnego, czy pierwotnego? Do remontu, w stanie deweloperskim, gotowe do wejścia? To dylematy każdej osoby, która szuka nowego lokum. Przyjrzyjmy się dziś temu, czym jest stan deweloperski i na co zwrócić uwagę wybierając takie mieszkanie.

BLOG Europa Ubezpieczenia: Nieruchomości

Każdego roku wiele Polek i Polaków staje przed dylematem - jakie wybrać mieszkanie. Podstawowe pytanie, na które odpowiadają zainteresowani nowym lokum brzmi - kupować czy wynajmować. Dziś pomożemy tym, którzy decydują się na zakup mieszkania. Z tego artykułu dowiesz się m.in. ile kosztuje wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim, co wchodzi w skład białego montażu, ile trwa wykończenie takiego mieszkania, a także poznasz kilka ważnych porad dotyczących wykańczania mieszkań.

Stan deweloperski - co to takiego?

Nie istnieje jedna przyjęta w polskim systemie definicja stanu deweloperskiego. Każda firma określa ją samodzielnie w umowie kupna-sprzedaży mieszkania. Mogą występować więc istotne różnice pomiędzy stanem deweloperskim na jednym, a drugim osiedlu. Najczęściej jednak stan deweloperski jest tożsamy ze stanem surowym domu lub mieszkania. Oznacza, że można rozpocząć remont i prace wykończeniowe. Dom jest bowiem ocieplony, doprowadzono media do mieszkania, a ściany i podłogi do gotowe do malowania czy położenia desek. Nie ma białego montażu, czyli montażu w łazience sprzętów takich jak wanna, prysznic,umywalka. Osoby kupujące mieszkanie w stanie deweloperskim mają więc przed sobą wizję sprawnego remontu i wykończenia mieszkania pod klucz.

Co ciekawe, w wielu krajach największym wzięciem cieszą się właśnie mieszkania pod klucz. W Polsce jednak znaczna większość mieszkań na rynku pierwotnym jest sprzedawana w stanie deweloperskim. Takie mieszkania są oczywiście znacznie tańsze od mieszkań pod klucz (często nawet o 40-50%), ale z drugiej strony koszty remontu takiego mieszkania są trudne do oszacowania.

Ile kosztuje remont i wykończenie mieszkania?

Remont i wykończenie mieszkania to kwestia bardzo zależna od indywidualnych preferencji. Czas jego trwania może wahać się od kilku tygodni nawet do kilku miesięcy. Z kosztami jest podobnie - są trudne do dokładnego oszacowania. Najczęściej wynoszą od 1100 do 2000 PLN za metr kwadratowy w standardowym poziomie. Natomiast jeśli chcemy wykończyć na poziomie premium to musimy liczyć się z kosztem od 2500 do nawet 5000 PLN za metr kwadratowy. Jak łatwo więc policzyć wykończenie mieszkania 50m2 to koszt wahający się w granicach 55 do nawet 250 tysięcy złotych. Przy remoncie i wykańczaniu domu w stanie deweloperskim sytuacja ma się podobnie, aczkolwiek mogą pojawić się dodatkowe koszty czy ryzyka, których w przypadku mieszkania nie będzie.

Trudno jednoznacznie ocenić, ile kosztuje wykończenie poszczególnych pomieszczeń, ale najczęściej najdroższe i najbardziej czasochłonne jest remontowanie i wykańczanie kuchni oraz łazienki. Tam bowiem potrzeba ekipy remontowej z większymi umiejętnościami - m.in. hydraulicznymi czy gazowniczymi. Warto więc zadbać o dobrą, sprawdzoną ekipę remontową. Najlepiej pytać o taką rodzinę i znajomych. Można również uzyskać rekomendacje z grup w mediach społecznościowych czy serwisów z opiniami.

Kolejną ważną poradą w zakresie wykończenia i remontu mieszkania jest konieczność dobrania jakościowych produktów - pamiętajmy, że mieszkanie wykańczamy na lata, a nie na okres kilku tygodni. Trzeba więc rozsądnie gospodarować budżetem, by z jednej strony się w nim zmieścić, ale z drugiej nie wyposażyć mieszkania w taki sposób, by już po krótkim czasie był potrzebny kolejny remont.

W powyższym tekście wyjaśniliśmy, czym jest stan deweloperski, a także jakie są koszty remontu i wykończenia mieszkania w takim stanie. Z artykułu można się również dowiedzieć czego unikać w związku z remontem i wykończeniem mieszkania, a co powinno być priorytetem przy pracach remontowych. W naszych mieszkaniach i domach spędzamy znaczną część naszego życia, dzieje się tu bardzo wiele ważnych wydarzeń i warto zadbać, aby była to przestrzeń dobrze urządzona i taka, w której czujemy się jak najlepiej.

Nie zapominajmy jednak o najważniejszym: w koszt zakupu i wykończenia mieszkania koniecznie trzeba uwzględnić ubezpieczenie nieruchomości na Tu Europa.Niekoniecznie będzie to koszt duży, a zdecydowanie pozwoli uniknąć wielu późniejszych stresów i wydatków.

Artykuł sponsorowany

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| SPONSOROWANE

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
26°C Środa
dzień
26°C Środa
wieczór
23°C Czwartek
noc
19°C Czwartek
rano
wiecej »