Sytuacja w kraju, konsekwencje likwidacji Komisji Majątkowej, legitymacje dla zakonników – to tematy jednodniowych obrad Konsulty Wyższych Przełożonych Zgromadzeń Męskich, które odbyły się dziś w Warszawie.
Sekretarz generalny Konsulty o. Kazimierz Malinowski poinformował KAI, że przełożeni spotkali się z bp. Stanisławem Budzikiem, sekretarzem Episkopatu Polski. Omówił on skutki rozwiązania Komisji Majątkowej i sposób, w jaki należy postępować, żeby zakończyć sprawy odzyskania dóbr, zagrabionych przez władze komunistyczne w czasach PRL. – Ks. Biskup podał ciekawe dane, dotyczące 5 komisji majątkowych – katolicka jest jedną z pięciu – przypomniał o. Malinowski. Do wszystkich komisji ze strony Kościołów i wspólnot wyznaniowych napłynęło 10 tys. spraw o zwrot zagrabionego majątku. Z tego Kościół katolicki złożył tylko 3 tys. wniosków.
– Należy przypomnieć, że katolików w Polsce jest ok. 90 proc., zaś pozostałe wyznania obejmują kilka procent społeczeństwa i to pokazuje prawdziwą skalę rzekomo wielkich roszczeń Kościoła. Nie były one przesadne, jak to pokazywały media – podkreślił o. Malinowski.
Na spotkaniu bp Budzik mówił też o przekłamaniach medialnych, dotyczących zwrotu majątku Kościoła i po raz kolejny przypomniał, że odzyskał on nie 24 mld, jak podawali politycy SLD a 150 mln zł.
Do zakończenia pozostało jeszcze 240 spraw, które mogą być rozstrzygane jedynie na drodze sądowej.
Podczas zebrania uzgodniono, że każdy zakonnik powinien posiadać legitymację, potwierdzającą jego przynależność do konkretnego zgromadzenia oraz fakt, że jest kapłanem. Zdecydowano o opracowaniu legitymacji 80 jurysdykcji zakonnych – każdy sekretariat zakonu musi przygotować dane personalne zakonników, zdjęcia i podpisy.
O. Malinowski podkreślił, że ułatwi to funkcjonowanie zakonnikom w kraju i zagranicą. Dokument będzie w wersji dwujęzykowej, więc na całym świecie polscy zakonnicy będą mogli wykazać, że są zakonnikami i kapłanami – wyjaśnił o. Malinowski. Każdy zakonnik powinien posiadać taki dokument jeśli chce odprawić Mszę czy skorzystać z gościnności w jakimś domu zakonnym. Wiąże się to także ze zmianą sytuacji w Polsce, ponieważ znajdują się ludzie, którzy podają się za zakonników i dokonują oszustw. Teraz każdy wierny będzie mógł poprosić o legitymację zakonną.
Przełożeni zgromadzeń męskich omawiali także problemy związane z biuletynem informacyjnym oraz stroną internetową zakonów.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.