Reklama

O relacjach Państwo – Kościół

Niektóre siły polityczne w Polsce próbują zakłócić uregulowane prawem relacje między państwem i Kościołem – ostrzega Rada Społeczna przy Arcybiskupie Poznańskim. W wydanym w piątek oświadczeniu Rada wystąpiła z wezwaniem o „szacunek do chrześcijaństwa” i zgodność „działań publicznych z uniwersalnymi zasadami moralności chrześcijańskiej”.

Reklama

Rada Społeczna przy Arcybiskupie Poznańskim wskazuje „na potrzebę doprowadzenia do zgodnych z prawdą założeń ustrojowych współczesnych państw demokratycznych”. Wskazuje, że „zamiast mylącej i nierealnej deklaracji bezstronności, prawodawca konstytucyjny, uwzględniając wolę większości, powinien mieć odwagę uczciwego i otwartego opowiedzenia się albo za światopoglądem materialistycznym (ateistycznym), albo za światopoglądem opartym na wartościach chrześcijańskich”.

„Mając przekonanie o istnieniu Boga oraz biorąc pod uwagę nie tylko liczącą dwa tysiące lat historię chrześcijaństwa, jego rolę kulturowo – cywilizacyjną i państwowotwórczą, ale przede wszystkim to, że najwszechstronniej ukazuje sens ludzkiej egzystencji, opowiadamy się za tym, aby władze publiczne szanowały wypływające z niego wartości” – podkreślają członkowie Rady.

„Powyższy postulat pozwala zachować świecki charakter Państwa, którego stosunki z Kościołem Katolickim powinny układać się zgodnie z obowiązującym prawem. Nie grozi to wprowadzaniem religii do prawa” – piszą w swym oświadczeniu członkowie Rady Społecznej. Przypominają także, że straszenie państwem wyznaniowym na wzór niektórych ortodoksyjnych państw koranicznych jest „mało uczciwe lub świadczy o nieznajomości nauczania Chrystusa”.

Rada Społeczna postuluje „szacunek do chrześcijaństwa” oraz „niesprzeczność działań publicznych z uniwersalnymi zasadami moralności chrześcijańskiej”. „Uniwersalność tych zasad nie polega na tym, że uznaje je większość, lecz m.in. na tym, że nikomu one nie zagrażają” – przypominają członkowie Rady.

Ich zdaniem, zasady chrześcijańskie nakazują bowiem mądrą miłość (życzliwość, braterstwo) wobec każdego człowieka, także wrogo nastawionego. „Nie ma przeto racjonalnych powodów, aby taki system aksjologiczny zwalczać, lekceważyć, czy się go obawiać” – głosi oświadczenie.

„Mniejszość nie powinna narzucać swoich poglądów większości, albo wymuszać na niej rezygnację z własnych przekonań, z własnych tradycji, a nawet z własnej kultury, do czego niekiedy zmierza polityka oparta na tzw. «politycznej poprawności»” – przypominają członkowie Rady Społecznej przy Arcybiskupie Poznańskim.

Rada Społeczna przy Arcybiskupie Poznańskim istnieje od 2002 roku. Należą do niej profesorowie wyższych uczelni, wybitni prawnicy, lekarze, członkowie Polskiej Akademii Nauk związani z Poznaniem.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
8°C Poniedziałek
dzień
9°C Poniedziałek
wieczór
6°C Wtorek
noc
6°C Wtorek
rano
wiecej »

Reklama