Reklama

Polska przystąpiła do systemu unijnych certyfikatów covidowych

Od 1 czerwca Polska przystąpiła do systemu unijnych certyfikatów covidowych - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak dodał, certyfikaty będą mogły poświadczyć fakt zaszczepienia przeciwko COVID-19, bycia ozdrowieńcem oraz negatywny wynik testu PCR na obecność koronawirusa.

Reklama

"Dzisiaj, 1 czerwca, Polska przystępuje do systemu unijnych certyfikatów covidowych. To system stworzony przez Komisję Europejską, po to, by móc ułatwić swobodne podróżowanie po Unii Europejskiej właśnie podczas pandemii" - powiedział Niedzielski na wtorkowej konferencji prasowej.

Jak tłumaczył, certyfikat tego typu to "elektroniczny dowód" m.in. na to, że dana osoba przebyła chorobę. "Drugi obszar, w którym certyfikaty będą wydawane, to jest kwestia negatywnego wyniku testu na COVID-19" - dodał. Podkreślił, że mowa wyłącznie o testach PCR. "Komisja Europejska nie zdecydowała się jeszcze na włączenie testów antygenowych do tych, które potwierdzają status osoby niezakażonej" - powiedział.

Jak wskazał, trzeci typ certyfikatu, to certyfikat, który potwierdza fakt zaszczepienia przeciwko COVID-19.

"Polska znalazła się w grupie siedmiu krajów, które od dzisiaj są podłączone do systemu unijnego i już nie testują, a w zasadzie używają możliwości wydawania certyfikatu, który jest zgodny ze wszystkimi standardami" - powiedział Niedzielski.

Podkreślił, że certyfikat możemy pobrać za pomocą Internetowego Konta Pacjenta. "On ma dwie wersje - wersję elektroniczną, która jest dostępna z poziomu Internetowego Konta Pacjenta. Ale jest tam również tradycyjny dokument w formacie PDF, który można wydrukować i który zawiera wszystkie te same informacje, które są zapisane w kodzie QR" - powiedział minister.

Niedzielski pytany na konferencji prasowej o to, dlaczego występują błędy w odczytaniu kodów QR z Unijnym Certyfikatem COVID, podkreślił, że certyfikat ma zarówno formę cyfrową w postaci kodu QR, jak i można go wydrukować i posiadać zaświadczenie papierowe.

"Aplikacja, która będzie przeznaczona do odczytu będzie dostępna dopiero po 10 czerwca. Te aplikacje, które w tej chwili funkcjonują są oparte i odnoszą się do tego niewystandaryzowanego formatu zaświadczenia czy kodu QR-owego" - podkreślił szef MSZ.

Poinformował, że certyfikat szczepienny będzie obowiązywał przez rok, przy czym "standardem europejskim jest to, że ten status - niezależenie od tego, kiedy było wykonane pierwsze, czy drugie szczepienie - potwierdzenie zielonego statusu, czyli możliwości przekroczenia granicy bez wykonywania testu, czy obowiązku odbycia kwarantanny - następuje czternaście dni po drugiej dawce, bądź pierwszej dawce, jeżeli jest to szczepienie jednodawkowe".

Minister Niedzielski odniósł się także do kwestii testowania. "Status zielony dla certyfikatu jest w ciągu 48 godzin od wykonania testu PCR".

Wyjaśnił, że w przypadku osób, które przechorowały COVID-19 status ozdrowieńca wchodzi w życie po 11 dniach od wykonania badania. Wówczas ten "status się uaktywnia i trwa 180 dni" - wskazał szef resortu zdrowia.

Powiedział, że w tej chwili trwa proces akceptacji aplikacji, która pozwala na odczyt certyfikatu.

- Najważniejszą zaletą posiadania certyfikatu COVID-19 jest to, że po przekroczeniu granicy nie będziemy musieli każdorazowo wykonywać testu na obecność koronawirusa lub odbywać kwarantanny - wskazał minister Niedzielski.

Formalny start systemu unijnych cetryfikatów COVID-19 nastąpi 1 lipca, kiedy wszystkie kraje będą uznawały ten standard; Polska znalazła się w grupie liderów, którzy już od 1 czerwca wydają certyfikaty do użytku swoich obywateli - powiedział minister zdrowia.

Siedem państw UE – Bułgaria, Czechy, Dania, Niemcy, Grecja, Chorwacja i Polska – podjęło decyzję o połączeniu się z unijnym systemem informatycznym weryfikującym certyfikaty COVID i rozpoczęło ich wydawanie - podała we wtorek Komisja Europejska.

Przygotowujemy projekt, który wydłuży kwarantannę z 10 do 14 dni dla osób ze zidentyfikowaną alertową mutacją koronawirusa - powiedział minister Adam Niedzielski. Podkreślił, że nadzór sanepidu nad takimi ogniskami ma specjalny charakter.

- W środę poinformujemy o szczegółach "luzowania" obostrzeń do 26 czerwca, w najbliższy okresie myślimy o kosmetycznych zmianach - zapowiedział. Dodał, że prawdopodobnie w poniedziałek odbędzie się konferencja o "dłuższym planie" znoszenia obostrzeń.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| PAP, POLITYKA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
0°C Środa
rano
3°C Środa
dzień
3°C Środa
wieczór
0°C Czwartek
noc
wiecej »

Reklama