Spadek po Komisji Majątkowej

220 spraw dla sądów i sprawozdania z działalności dla MSWiA i sekretariatu Episkopatu Polski i Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu - taki spadek ma pozostać po Komisji Majątkowej, co zakłada rządowy projekt ustawy.

Jak podkreślają autorzy uzasadnienia projektu, zamieszczonego na stronach internetowych Sejmu, likwidacja Komisji Majątkowej spowoduje, że budżet państwa zaoszczędzi 900 tys. zł, a sądom do rozstrzygnięcia pozostanie niewiele, bo około 220 niezałatwionych w Komisji dotąd spraw. Od początku działalności Komisja rozpatrzyła ok. 2,8 tys. spraw.

Komisję postanowiono zlikwidować po krytyce m.in. za to, że większość jej decyzji zapadała bez konsultacji z samorządami czy zarządcami nieruchomości. Media donosiły też, że nie weryfikowano wycen gruntów przedstawianych przez rzeczoznawców Kościoła - miały one być zaniżane.

Prokuratura postawiła zarzuty siedmiu osobom związanym z komisją, m.in. w sprawie nieprawidłowości przy przekazaniu zakonowi elżbietanek działki w stolicy. We wrześniu sąd w Gliwicach aresztował pełnomocnika instytucji kościelnych w Komisji Majątkowej Marka P. Postawiono mu cztery zarzuty: korumpowania członka komisji i trzech oszustw. Niedawno zarzut przyjęcia ponad 200 tys. zł łapówek od Marka P. usłyszał mec. Piotr P., pełnomocnik strony kościelnej w Komisji (nie został aresztowany, zrezygnował już z funkcji w Komisji).

Trwa też śledztwo Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie ws. domniemanych przestępstw w 20-leciu działania Komisji Majątkowej. Doniesienie w tej sprawie złożył poseł SLD Sławomir Kopyciński. Według przedstawionych przez niego danych komisji, od początku działalności przekazała ona Kościołowi ponad 500 nieruchomości za ponad 24 mld zł i grunty rolne o powierzchni 76 tys. ha. Zdaniem sekretarza KEP bp. Stanisława Budzika, sumy podawane przez Kopycińskiego są nieprawdziwe. Według biskupa w ramach prac Komisji Majątkowej Kościół otrzymał z budżetu 107,5 mln zł odszkodowania za mienie utracone w PRL.

Ustawa z 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła katolickiego w RP określiła zasady stosunku Państwa do Kościoła, w tym jego sytuację prawną i majątkową. Jednym z elementów są regulacje spraw majątkowych Kościoła.

Przez ponad 20 lat obowiązywania ustawy powołana na jej podstawie Komisja Majątkowa, składająca się z równej liczby przedstawicieli strony państwowej i kościelnej, rozpatrywała liczne wnioski kościelnych osób prawnych, dotyczące głównie przywrócenia lub przekazania własności nieruchomości lub ich części.

"Mając na uwadze, w porównaniu do lat ubiegłych, istotny spadek w ostatnim czasie liczby wniosków o wszczęcie postępowań regulacyjnych rozstrzygniętych przez Komisję w formie orzeczenia lub ugody przed nią zawartej, Rada Ministrów przygotowała projekt ustawy o zmianie ustawy o stosunku Państwa do Kościoła katolickiego w RP, w którym uchyla się przepisy stanowiące podstawę funkcjonowania Komisji. Projekt był konsultowany z Sekretariatem Konferencji Episkopatu Polski" - napisano w uzasadnieniu.

W uzasadnieniu podtrzymany jest proponowany termin wejścia w życie ustawy - 1 stycznia przyszłego roku. "Zaproponowany termin wynika z potrzeby pilnego uregulowania spraw związanych z zakończeniem funkcjonowania Komisji" - czytamy w uzasadnieniu.

Projekt zakłada zniesienie Komisji z dniem 31 stycznia 2011 r. Celem projektowanej regulacji jest jedynie likwidacja Komisji Majątkowej, nie zaś samego postępowania regulacyjnego, które teraz miałyby przeprowadzać sądy. Zainteresowane strony otrzymałyby 6-miesięczny termin na zgłoszenie do sądu odpowiedniego wniosku.

Z uzasadnienia projektu wynika, że z tytułu nowych obowiązków w wymiarze sprawiedliwości powinno przybyć 6 nowych etatów sędziowskich i 15 urzędniczych. Resort sprawiedliwości oszacował, że koszt operacji może się zamknąć w kwocie 1,6 mln zł.

W projekcie zakłada się, że do zakończenia działalności Komisja przedstawi sprawozdanie MSWiA, a także Sekretariatowi KEP i Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu. Ponadto proponuje się, aby do dnia zakończenia prac Komisji Majątkowej jej członkowie przekazali ministrowi spraw wewnętrznych i administracji dokumentację zgromadzoną w toku prowadzonych przez nią postępowań regulacyjnych, a także wnioski o wszczęcie nowych postępowań, złożone i nierozpatrzone przed dniem wejścia w życie projektowanej ustawy. Jeśli roszczenie zgłoszone do Komisji Majątkowej nie będzie ponowione w sądzie, sprawa zostanie zakończona - głosi projekt ustawy.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
8°C Sobota
dzień
9°C Sobota
wieczór
7°C Niedziela
noc
7°C Niedziela
rano
wiecej »