Rząd przyjął we wtorek założenia projektu budżetu państwa na 2022 r. - wynika z informacji zamieszczonej na stronie gov.pl. Przewidziano, że PKB w przyszłym roku wzrośnie o 4,3 proc., a inflacja wyniesie 2,8 proc.
W komunikacie napisano, że Rada Ministrów przyjęła dokument "Założenia projektu budżetu państwa na rok 2022", przedłożony przez ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej.
"Zgodnie z założeniami projektu budżetu państwa na 2022 r., polityka gospodarcza Polski będzie nakierowana na możliwe szybką odbudowę potencjału gospodarczego kraju przy uwzględnieniu wytycznych instytucji UE oraz krajowych przepisów fiskalnych" - czytamy.
Do najważniejszych założeń makroekonomicznych budżetu państwa w 2022 r. zaliczono m.in. wzrost PKB. Rząd oczekuje, że w przyszłym roku tempo wzrostu gospodarczego przyspieszy do 4,3 proc. Prognozując konsumpcję prywatną założono jej wzrost o 3,7 proc.
Tempo wzrostu eksportu ma wynieść 7,3 proc., a importu 7,8 proc. Przeciętne zatrudnienie w gospodarce narodowej ma utrzymać się na poziomie tegorocznym, a bezrobocie na koniec przyszłego roku spadnie do 5,8 proc.
Przewidziano także przyspieszenie wzrostu przeciętnego wynagrodzenia o 6,4 proc. Rząd oczekuje ponadto, że inflacja w 2022 r. zbliży się do celu inflacyjnego i osiągnie 2,8 proc.
"Ze względu na prace legislacyjne nad projektami +Polskiego Ładu+ przedstawiona prognoza nie uwzględnia pozytywnych skutków tych projektów dla wzrostu gospodarczego" - zastrzeżono.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.