Likwidacja Komisji Majątkowej

Likwidację od 1 marca przyszłego roku Komisji Majątkowej przewiduje nowelizacja ustawy o stosunku państwa do Kościoła katolickiego, którą w czwartek wieczorem przyjął Sejm.

Za nowelizacją głosowało 390 posłów, przeciw było 50, od głosu wstrzymało się trzech. Teraz nowelizacja trafi do Senatu.

Przed głosowaniem w czwartek posłowie krótko debatowali nad proponowaną nowelizacją. Za jej przyjęciem opwiedziały się kluby PO, PiS i PSL. Głosowanie przeciw zapowiedziały SLD i Koło DKP-SD.

Jan Widacki (Koło DKP-SD) zaznaczył, że nikt nie neguje krzywd, których doznał Kościół w czasach PRL, ale ich naprawienie powinno odbywać się w drodze procedury sądowej. Dodał, że po uchwaleniu nowelizacji Trybunał Konstytucyjny będzie miał podstawę, aby nie zajmować się wnioskami SLD i RPO dotyczacych konstytucyjności zapisów o Komisji Majątkowej.

Poseł PO Jacek Krupa wskazywał, że likwidacja Komisji Majątkowej w aktualnej sytuacji jest ze wszech miar uzasadniona m.in. dlatego, że zmniejszyła się liczba wniosków do rozpatrzenia.

Nowelizację przewidującą likwidację Komisji Majątkowej rząd przyjął w końcu listopada. Komisję postanowiono zlikwidować m.in. dlatego, że większość jej decyzji zapadała bez konsultacji z samorządami czy zarządcami nieruchomości. Media donosiły też, że nie weryfikowano wycen gruntów przedstawianych przez rzeczoznawców Kościoła - miały one być zaniżane.

Ustawa z 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła katolickiego w RP określiła zasady stosunku Państwa do Kościoła, w tym jego sytuację prawną i majątkową. Komisja Majątkowa przez ponad 20 lat działalności rozpatrywała wnioski dotyczące przywrócenia lub przekazania własności nieruchomości lub ich części. W jej 12-osobowym składzie zasiadało po sześciu przedstawicieli MSWiA i sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski.

Jak podkreślają autorzy uzasadnienia do nowelizacji, likwidacja Komisji Majątkowej spowoduje, że budżet państwa zaoszczędzi 900 tys. zł, a sądom do rozstrzygnięcia pozostanie niewiele, bo około 220 niezałatwionych w Komisji dotąd spraw. Od początku działalności Komisja rozpatrzyła ok. 2,8 tys. spraw. W projekcie zakłada się, że do zakończenia działalności Komisja przedstawi sprawozdanie MSWiA, a także Sekretariatowi KEP i Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu.

W czerwcu warszawska prokuratura postawiła zarzuty siedmiu osobom w sprawie nieprawidłowości przy przekazaniu zakonowi elżbietanek działki w stolicy przez Komisję.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
8°C Sobota
dzień
9°C Sobota
wieczór
7°C Niedziela
noc
7°C Niedziela
rano
wiecej »