W Kordobie zakończył się dzisiaj III Międzynarodowy Kongres Awilistyczny. Poświęcony był życiu i duchowości św. Jana z Awili, patrona hiszpańskiego duchowieństwa diecezjalnego i doktora Kościoła.
„Pasterze i misjonarze w stylu św. Jana z Awili” – pod takim hasłem odbył się w Kordobie III Międzynarodowy Kongres Awilistyczny. Obrady otworzył miejscowy ordynariusz bp Demetrio Fernández. „W tym roku przypada 75. rocznica ogłoszenia św. Jana z Awili patronem duchowieństwa diecezjalnego w Hiszpanii przez papieża Piusa XII 2 lipca 1946 r. Dla nas jest to wydarzenie bardzo ważne” – podkreślił bp Fernández. Przypomniał także, że rok po ŚDM w Madrycie, 7 październka 2012, papież Benedykt XVI ogłosił Jana z Awili doktorem Kościoła.
W kongresie wzięło udział wielu specjalistów, którzy poświęcili swoje wystąpienia m. in. modlitwie w rozumieniu św. Jana, kierownictwu duchowemu, świętym, którzy wyszli ze szkoły Jan z Awili oraz duchowości kapłana diecezjalnego. Po wystąpieniach miał miejsc dialog z uczestnikami, którzy byli na miejscu w Kordobie lub brali udział w formie wirtualnej.
W ostatni dzień kongresu uczestnicy udali się do miejscowości Montilla, w której znajduje się sanktuarium św. Jana z Awili. Uroczystej mszy przewodniczył kard. Juan José Omella. W homilii przewodniczący Episkopatu podkreślił znaczenie patrona duchowieństwa dla Kościoła w Hiszpanii oraz jako doktora Kościoła powszechnego.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.