Reklama

Biskupi na Boże Narodzenie

Uroczystość Bożego Narodzenia rozpoczęły Pasterki sprawowane przez kardynałów i biskupów w wielu miastach Polski. Hierachowie Kościoła przekazali w homiliach swoje słowa skierowane do wiernych. Publikujemy ich wypowiedzi na Boże Narodzenie.

Reklama

Jaka jest moja odpowiedź na miłość Bożą? – zapytał kardynał Zenon Grocholewski podczas  Pasterki w parafii św. Wawrzyńca w Pniewach koło Poznania. „Odpowiedź miłości wyzwala w człowieku jakąś specyficzną radość serca i duchową siłę” – do takiej odpowiedzi na miłość Boga objawioną w przyjściu na świat Syna Bożego zachęca prefekt watykańskiej Kongregacji Wychowania Katolickiego.

„Dzisiaj jest tak samo. Są tacy, którzy chcą zabić Chrystusa, wykreślić jego egzystencję: czyż nie słyszymy ich głosów w radiu, w telewizji, w wystąpieniach politycznych czy społecznych?” – podkreślił w homilii kard. Grocholewski. Jego zdaniem tacy ludzie niekiedy „chcą zabić Chrystusa, bo On jest niewygodny w realizowaniu ich własnych dążeń”.

„Inni lekceważą Chrystusa i organizują sobie własne życie bez Niego, tak jakby Go nie było” – mówił kard. Grocholewski. Prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego zauważył, że wśród ludzi współczesnych są też tacy, którzy „chcą nosić imię chrześcijan, lecz Chrystus nic nie znaczy w ich życiu”. Zdaniem kardynała ludzie ci instrumentalizują swe stwierdzenia o przynależności do Kościoła w celu osiągnięcia korzyści, które z Chrystusem nie mają nic wspólnego i wyrządzają „naprawdę dużo zła chrześcijaństwu”.

„Ale są też i tacy, którzy szczerze szukają Chrystusa” – optymistycznie zakończył swoje słowo w homilli kardynał Grocholewski.

„Trzeba mieć w sercu wdzięczność, aby coś z Bożego Narodzenia zrozumieć. Aby je przeżyć w spotkaniu z tym największym darem, którym jest Jezus Chrystus – żywy i prawdziwy Bóg. Trzeba mieć w sercu wdzięczność, by tym darem dzielić się z innymi” – mówił bp Wojciech Polak podczas Pasterki sprawowanej w kościele Zwiastowania NMP w Inowrocławiu.

„Nikt z nas na Boże Narodzenie nie zapracował (zapracował co najwyżej na prezenty). Nie natrudził się przy nim. Ono jest darem” – mówił gnieźnieński biskup pomocniczy.

Przypominając słowa papieża Benedykta XVI bp Polak podkreślił, że Boże Narodzenie ma tylko jeden cel – ma nas nauczyć widzieć i miłować wydarzenia, świat i wszystko, co nas otacza i życie nasze i nas samych, oczyma samego Boga.

Biskup Wojciech Polak, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa emigracji przekazał życzenia Polakom na emigracji.

„Wszystkim Wam, Siostry i Bracia, przeżywającym trudne doświadczenie emigracji, młodym i starszym, rodzinom i osobom samotnym, duszpasterzom oraz siostrom i braciom zakonnym, gdziekolwiek przyszło Wam przeżywać czas Bożego Narodzenia jeszcze raz powtarzam: Nie lękajcie się! Oto zwiastuję Wam radość wielką. Dziś nam się narodził Zbawiciel! Chciałbym z tym słowem, z tymi świątecznymi życzeniami, z moją modlitwą i pasterskim błogosławieństwem dotrzeć w ten święty czas do każdej i każdego z Was. Niech miłość Boga Ojca, łaska Pana naszego Jezusa Chrystusa i dar jedności – komunii – w Duchu Świętym będą z Wami wszystkimi. Z serca Wam błogosławię”.

– Wasze domy dotknięte powodzią, z poobijanymi tynkami, przesiąknięte wilgocią ściany przypominają bardziej niż kiedykolwiek betlejemską grotę, w które narodził się Chrystus – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz podczas Pasterki sprawowanej w Sobowie – parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej. Parafia ta bardzo ucierpiała podczas kataklizmu tegorocznej powodzi.

W homilii bp Nitkiewicz przypomniał, że Dzieciątko Jezus, Maryja i Józef, podobnie jak powodzianie doświadczali różnorakich braków, byli zdani na łaskę i niełaskę innych.
„Przez takie właśnie narodzenie Chrystus pokazuje nam, że chce być blisko każdego, że chce dzielić we wszystkim także nasz smutny los”.

Ordynariusz podziękował także wszystkim, którzy nieśli pomoc powodzianom w trudnych chwilach a także w kolejnych miesiącach po powodzi.

– Boże Narodzenie jest czymś, co wydarza się codziennie i wciąż nadaje sens ludzkiemu życiu – podkreślał bp Tadeusz Rakoczy, który przewodniczył Pasterce o północy w katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej. Ordynariusz bielsko-żywiecki przypomniał też, narodzenie Syna Bożego nie jest baśnią, lecz bardzo konkretnym wydarzeniem, udokumentowanym historycznie. W homilii hierarcha zauważył, że Boże Narodzenie sprawia, że nawet ludzie niewierzący zaczynają odczuwać jakiś inny wymiar. „To wydarzanie napawa nas tak dużą radością” – dodał.

Wobec prześladowań chrześcijan i przypadków krzywdzenia Kościoła poprzez „mówienie o Kościele bez miłości” trzeba nam w dniu Narodzenia Boga-Człowieka uklęknąć przed żłóbkiem – mówił w homilii podczas pasterki w kieleckiej bazylice biskup Kazimierz Ryczan, podkreślając też, że w noc Bożego Narodzenia nikogo i niczego nie można równać z Bogiem.

„Panie, Ciebie nam trzeba dziś (…). Człowiek usiadł na Twoim tronie i zorganizował świat według ludzkiego planu” – mówił w homilii bp Kazimierz Ryczan.

Biskup przypomniał, że w tym roku z rąk prześladowców zginęło 170 tys. chrześcijan, co nie zmieni faktu, że Jezus i tak się narodzi, bo „grotą i stajnią jest serce człowieka”. – „Nikt obcy nie może zamknąć przed Nim mojej gospody, tylko ja. Nikt obcy nie może go stamtąd wyrzucić, tylko grzech” – mówił bp Ryczan.

Zebranym na Pasterce biskup życzył, by Nowonarodzony poruszył w nich „struny miłości do Boga, człowieka, ojczyzny, tęsknoty za domem”.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
0°C Piątek
rano
4°C Piątek
dzień
4°C Piątek
wieczór
1°C Sobota
noc
wiecej »

Reklama