Kościół w Timorze Wschodnim dąży do powstania w tym azjatyckim kraju pierwszego katolickiego uniwersytetu. Powstałby w stołecznym Dili. Zgodę w tej sprawie musi wydać ministerstwo ds. szkolnictwa wyższego, nauki i kultury, gdzie zgłoszono wniosek o podniesienie istniejącego już Katolickiego Instytutu Naukowego św. Józefa do rangi uniwersytetu.
Abp Dom Virgilio do Carmo da Silva podkreśla, że pierwsze starania w tej sprawie zostały podjęte dwie dekady temu. 80 proc. budynków jest już gotowych. Do nauczania w nowej placówce zgłosiło się też ponad 50 wykładowców posiadających odpowiednie kwalifikacje. Jak podkreśla stołeczny arcybiskup, nowy uniwersytet byłby wynikiem rozbudowy Katolickiego Instytutu Naukowego, który powstał w diecezji Dili, kiedy Timor Wschodni znajdował się jeszcze pod panowaniem Indonezji.
W pierwszym rzędzie planowane jest otwarcie wydziału nauk społecznych, literatury, historii i pedagogiki, a z czasem także medycyny i rolnictwa.
Salezjański arcybiskup podkreśla, że sfinalizowanie tego projektu jest ogromnym marzeniem Kościoła w tym kraju od początku bardzo mocno zaangażowanego w dzieło edukacji.
Władze Timoru Wschodnie mają podjąć decyzję w tej sprawie do końca roku. Warto podkreślić, że obok Filipin jest to drugi kraj azjatycki, w którym dominującym wyznaniem jest katolicyzm.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.