Rok Jubileuszowy Diecezji Tarnowskiej

W Nowy Rok w Diecezji Tarnowskiej rozpocznie się Rok Jubileuszowy z okazji 225. rocznicy jej powstania. W tym dniu biskup tarnowski Wiktor Skworc zawierzy diecezję Świętej Bożej Rodzicielce Maryi.

Uroczystość zawierzenia rozpocznie się o godzinie 10.30 w bazylice katedralnej. Mszę św. będą koncelebrować biskupi pomocniczy i kapłani. Do udziału zaproszeni są mieszkańcy Tarnowa. Podobne uroczystości odbędą się następnie we wszystkich parafiach diecezji tarnowskiej.

"Ten akt zawierzenia będzie uroczyście odmówiony po Ewangelii, wszyscy uklękniemy i zostanie on wypowiedziany przed Matką Bożą. Jest on z jednej strony wyrazem naszego głębokiego oddania Matce Bożej, z drugiej strony jest też wyrazem wdzięczności za obecność Najświętszej Maryi Panny w naszej diecezji" - wyjaśnił ks. Paweł Płatek dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

"Jest to też wyraz hołdu i wdzięczności za opiekę i głębokiej wiary, że nadal będziemy się cieszyć opieką Matki Bożej" - dodał.

Jubileuszowe wydarzenia będą trwały w diecezji tarnowskiej przez cały rok 2011.

W niedzielę 9 stycznia we wszystkich kościołach diecezji tarnowskiej będzie czytany specjalny list apostolski papieża Benedykta XVI z okazji jubileuszu, w tym dniu wierni odnowią też przyrzeczenia chrzcielne.

Zaplanowano uroczystości dla wszystkich stanów Kościoła, różnych duszpasterstw, m.in. dla rodzin, dzieci, młodzieży, chorych, rolników i więźniów.

W uroczystościach religijnych w ciągu całego roku wezmą udział także goście spoza diecezji, w tym wielu biskupów - z sąsiednich diecezji, z krajów, gdzie pracują tarnowscy misjonarze, oraz biskupi pochodzący z diecezji tarnowskiej.

25 stycznia do Tarnowa ma przyjechać kardynał Stanisław Dziwisz oraz biskupi z metropolii krakowskiej, 12 lutego abp Zygmunt Zimowski przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia.1 czerwca, podczas Jubileuszu Dzieci Niepełnosprawnych, modlitwie będzie przewodniczył Prymas Polski abp Józef Kowalczyk.

W czerwcu, podczas Forum Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich oraz uroczystości w Starym Sączu gościć będzie kardynał Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich.

4 sierpnia, podczas jubileuszu księży seniorów, obecny ma być kardynał Józef Glemp.

8 września do Tarnowa na jubileusz diecezji przyjadą abp Józef Michalik i biskupi pochodzący z diecezji tarnowskiej, natomiast w połowie września będzie spotkanie biskupów z krajów, w których posługują kapłani diecezji tarnowskiej.

Zaplanowano też jubileuszowe koncerty, wystawy i publikacje. Zbierane będą ofiary na budowę tarnowskiego hospicjum oraz odnowienie krzyża jubileuszowego na Górze św. Marcina w Tarnowie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  11°C Piątek
  rano
  13°C Piątek
  dzień
  16°C Piątek
  wieczór
  13°C Sobota
  noc
  wiecej »