Watykan rozpoczął współpracę z katolickimi uczelniami na całym świecie, które prowadzą badania nad tematyką rodzinną. Chodzi o zebranie informacji na temat globalnego stanu zdrowia rodziny, tak by przypomnieć o jej znaczeniu dla przyszłości naszego społeczeństwa i Kościoła. Wyniki prac zostaną przedstawione przed Światowym Spotkaniem Rodzin, które w 2022 roku odbędzie się w Rzymie.
Jak mówi Radiu Watykańskiemu Francesco Belletti z Międzynarodowego Centrum Studiów nad Rodziną (CISF), które współpracuje w przygotowaniu Globalnego Paktu Katolickiego na rzecz Rodziny, Franciszkowi zależy na zwróceniu uwagi na rodzinę i stojące przed nią wyzwania. „Naszym celem jest stworzenie prorodzinnej sieci współpracy i wymiany doświadczeń” – podkreśla Belletti.
„Pomysł powołania tego Globalnego Paktu wiąże się z ogłoszeniem przez Papieża Franciszka Roku „Rodziny Amoris laetitia”. Chodzi nam o to, by na całym świecie bardziej zmobilizować na rzecz rodziny wspólnotę kościelną, społeczeństwo obywatelskie, instytucje i rządzących. Ważne jest spojrzenie na konkretność rodziny i odkrycie, jak dziś możemy ją wesprzeć – mówi papieskiej rozgłośni Belletti. – W tym celu nawiązaliśmy współpracę ze 110 ośrodkami, zajmującymi się na katolickich uniwersytetach tematyką rodzinną, prosząc o przedstawienie mapy najważniejszych zagadnień z punktu widzenia socjologii, religii i polityki rodzinnej poszczególnych państw. Jesteśmy przekonani, że ukaże nam to najistotniejsze kwestie, na których trzeba skoncentrować uwagę, ale uwidoczni też przykłady konkretnych działań, pokazujących, że odpowiednio wspierana rodzina jest bardzo ważnym i znaczącym zasobem społeczeństwa oraz jego bogactwem.“
Celem Globalnego Paktu Katolickiego na rzecz Rodziny ma być promowanie modelu rodziny zgodnego z nauczaniem Kościoła i odpowiadającego na wyzwania i potrzeby współczesnego społeczeństwa. Inicjatorami projektu są: Dykasteria ds. Świeckich, Rodziny i Życia oraz Papieska Akademia Nauk Społecznych we współpracy z Międzynarodowym Centrum Studiów nad Rodziną (CISF) w Mediolanie.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.