Rada Ministrów na rozpoczętym we wtorek po godz. 11 posiedzeniu zajmie się m.in. projektem uchwały w sprawie ustanowienia programu wieloletniego "Budowa Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku".
Program ma być realizowany do 2014 roku; będzie finansowany ze środków budżetu państwa w wysokości nieprzekraczającej kwoty 360 milionów złotych. Muzeum ma zwiększyć możliwość pogłębienia wiedzy o tragicznych wydarzeniach sprzed 70 lat.
Muzeum II Wojny Światowej zostanie wzniesione przy ul. Wałowej w Gdańsku. Budowa rozpocznie się w 2012 r., uroczyste otwarcie obiektu planowane jest na 1 września 2014 r., w 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej.
Zwycięzcą międzynarodowego konkursu na projekt koncepcji architektonicznej Muzeum zostało Studio Architektoniczne Kwadrat z Gdyni; na konkurs wpłynęło prawie 130 prac z kilkudziesięciu krajów z całego świata. W uzasadnieniu jurorzy podkreślili, że zwycięska pracownia przygotowała projekt "ogromnego budynku, który taktownie wpisuje się w otoczenie, dając szansę na stanie się ikoną".
Premier Donald Tusk zapewnił, że budowa Muzeum będzie traktowana priorytetowo "nawet w trudnych czasach kryzysu". Jak podkreślił, Gdańsk - gdzie zbudowane zostanie muzeum - jest nie tylko symbolem tej wojny, ale i "najpełniejszego odrodzenia po wojnie".
Muzeum ma pokazać doświadczenie wojenne krajów Europy Środkowo-Wschodniej, przede wszystkim Polski - pod wieloma względami odmiennego od doświadczeń państw Europy Zachodniej.
"Los Polaków zostanie w nim zestawiony z cierpieniem i martyrologią innych narodów. Tło dla pomijanych dotąd aspektów II wojny światowej, tj. życia codziennego cywilów i żołnierzy, ludobójstwa, terroru okupacyjnego, przemocy, kolaboracji i dyplomacji, stanowić będzie historia militarna" - czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.
Jak podkreślono, budowa Muzeum, zwiększy atrakcyjność Polski i województwa pomorskiego; ma się bowiem przyczynić do powstania placówki o randze międzynarodowej, gromadzącej zbiory i upowszechniającej wiedzę o II wojnie światowej oraz pielęgnującej pamięć o jej ofiarach i bohaterach.
Muzeum II Wojny Światowej ma powstać na działce o pow. 1,7 hektara położonej nieopodal gdańskiego Głównego Miasta i Motławy; dziś mieści się na niej zajezdnia autobusowa. Teren o wartości 53 mln zł w formie darowizny przekazało miasto. Budynek muzeum ma mieć w sumie 23 tysiące metrów kwadratowych powierzchni.
Muzeum dysponuje już wstępnym projektem wystawy głównej, która znajdzie się w placówce. Projekt ten wyłoniono w konkursie rozstrzygniętym pod koniec października ub.r. Zwycięzca konkursu, belgijska firma Empora SA, zaproponowała m.in. odtworzenie w muzealnym wnętrzu miejskich uliczek z domami zniszczonymi w czasie działań wojennych. Zaprojektowała też mur pełen wyrw powstałych na skutek ostrzału, poprzez które zwiedzający będą mogli oglądać wielkogabarytowe zdjęcia prezentujące zniszczoną przestrzeń miasta.
Wystawa główna muzeum ma zająć ok. 4 tys. m kw. powierzchni. Ma ona prezentować II wojnę światową zarówno z perspektywy ówczesnej "wielkiej polityki", jak i przeżyć zwykłych ludzi. Ekspozycja ma pokazywać nie tylko losy Polaków, ale też doświadczenia innych narodów.
Rada Ministrów zajmie się również projektem nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Projekt ma na celu włączenie do naszego porządku prawnego, unijnej dyrektywy o audiowizualnych usługach medialnych.
Nowela określa m.in. zasady i warunki działalności w dziedzinie radiowych i telewizyjnych usług medialnych, prawa i obowiązki dostawców radiowych i audiowizualnych usług medialnych, a także obowiązki dostawców usług telekomunikacyjnych zapewniających przekazywanie usług medialnych, prawa odbiorców tych usług oraz warunki realizacji interesu publicznego w radiofonii i telewizji.
Kolejnym punktem posiedzenia rządu jest projekt zmiany ustawy o udzielaniu przez Skarb Państwa wsparcia instytucjom finansowym oraz ustawy o rekapitalizacji niektórych instytucji finansowych. Projekt przewiduje wydłużenie terminu do udzielenia wsparcia dla instytucji finansowych, przeznaczonego na przedsięwzięcia mające na celu utrzymanie płynności płatniczej oraz działania rekapitalizacyjne.
Zmiany polegają również na możliwości udzielenia gwarancji Skarbu Państwa na kredyty oraz emisję dłużnych papierów wartościowych przez spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe.
Ministrowie rozpatrzą też projekt nowelizacji ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych oraz projektem założeń do noweli ustawy o zapobieganiu zanieczyszczaniu morza przez statki.
Ministrowie wysłuchają też raportu MSZ ws. propozycji skonsolidowania składek ministerstw i innych urzędów administracji rządowej płaconych do organizacji międzynarodowych.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.