I po zaćmieniu...

Około stu osób we wtorek wzięło udział w publicznym pokazie częściowego zaćmienia Słońca w Gdańsku. Było to jedno z najciekawszych zaćmień w Polsce; stopień przysłonięcia tarczy słonecznej przez Księżyc wynosił prawie 82 procent.

Z powodu zachmurzenia, uczestnicy pokazu zorganizowanego przez Muzeum Historii Miasta Gdańska zobaczyli zaćmienie Słońca widoczne w Rzymie. Na dziedzińcu Ratusza Głównego Miasta zaprezentowano na dużym ekranie obraz uzyskany przez obserwatorium astronomiczne w Rzymie. We Włoszech Słońce było przesłonięte w mniejszym stopniu niż w Gdańsku.

Organizatorzy planowali, że na specjalnie ustawionym telebimie na dziedzińcu zostanie zaprezentowany obraz tarczy słonecznej przekazywany z teleskopów ustawionych na wieży Ratusza w Gdańsku.

Pokaz trwał od godziny 8.30 do godz. 11. Tarcza Słońca najbardziej zasłonięta była o 9.36.

W początkowej fazie, z powodu niesprzyjających warunków pogodowych, także we Włoszech zaćmienie nie było widoczne. "Kilka zaprzyjaźnionych obserwatoriów, w Szwajcarii, Izraelu, Słowacji i w Uzbekistanie także nie miało obrazu z powodu niesprzyjającej pogody" - wyjaśnił wicedyrektor Muzeum Historii Miasta Gdańska, dr inż. Grzegorz Szychliński.

Powiedział, że nawet gdyby w Gdańsku nie było zachmurzenia, to i tak nie zauważylibyśmy zaćmienia. "Te pozostałe niespełna 20 proc. odsłoniętej tarczy Słońca jest wciąż na tyle jasne, że trudno ludzkim okiem zmierzyć, że zrobiło się ciemniej" - dodał.

Jak podkreślił, w obserwacji zjawiska "najważniejsze jest zwrócenie uwagi, że są rzeczy przekraczające nas nieskończenie a my jesteśmy małymi drobinkami uczepionymi małej grudki materii, która leci w kosmosie i nie wiemy nawet dokładnie, w którą stronę".

Organizatorzy pokazu przygotowali również fizyczny model zjawiska przesłonięcia tarczy Słońca przez Księżyc.

Jak wyjaśnił PAP Adam Piech z portalu Kosmonauta.net, w tym roku na świecie wystąpią jeszcze trzy częściowe zaćmienia Słońca. "To wyjątkowo dużo i to wynika z mechaniki orbitalnej, czyli z ruchu Ziemi i Księżyca w przestrzeni kosmicznej" - dodał.

W Polsce najbliższe, częściowe zaćmienie będzie widoczne w marcu 2015 roku. Wówczas zasłonięte będzie ok. 50 proc. tarczy Słońca. Jak poinformował, "następne, ciekawe zaćmienie widoczne w Europie będzie dopiero w 2026 r. a pas całkowitego zaćmienia będzie przechodził przez Hiszpanię".

Pokaz w Gdańsku zorganizowano z okazji obchodów Roku Jana Heweliusza, drugiego po Mikołaju Koperniku najwybitniejszego polskiego astronoma. Jan Heweliusz, gdański astronom, piwowar, grafik, drukarz i autor ok. 20 wielkich dzieł żył w latach 1611-1687. Jak podkreślił Szychliński, Heweliusz najbardziej wsławił się narysowaniem bardzo dokładnej mapy księżyca oraz budową największego na świecie obserwatorium astronomicznego i teleskopu.

Partnerami muzeum w organizacji pokazu były: Kosmonauta.net, polskojęzyczny portal w całości dedykowany misjom kosmicznym i badaniom kosmosu oraz Obserwatorium Astronomiczne Gdańskich Szkół Autonomicznych im. prof. Roberta Głębockiego.

Wtorkowe zaćmienie Słońca było widoczne w Europie, północnej Afryce i zachodniej Azji. Maksymalna faza zaćmienia była widoczna w północnej Szwecji i wyniosła 0.8576.

W naszym kraju zjawisko zaczęło się o godzinie 8:14, kiedy w Warszawie Słońce było tylko 2 stopnie nad horyzontem. Maksymalna faza równa 0.818 wystąpiła o godzinie 9:36 na wysokości 10 stopni nad horyzontem. Zaćmienie zakończyło się o godzinie 11:05, gdy Słońce było na wysokości 15 stopni.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
20°C Niedziela
wieczór
17°C Poniedziałek
noc
12°C Poniedziałek
rano
23°C Poniedziałek
dzień
wiecej »