Wśród tysiąca najlepszych uczelni na świecie znalazło się 10 polskich. Najwyżej w rankingu są Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński, które znalazły się w piątej setce - wynika z opublikowanej w połowie sierpnia Listy Szanghajskiej (ARWU).
Ranking najlepszych szkół wyższych na świecie - Academic Ranking of World Universities (ARWU) - znany również jako Lista Szanghajska, publikowany jest od 2003 r. Przygotowuje go Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju. W tym roku na podium nic się nie zmieniło. Najlepszą uczelnią świata tradycyjnie już został ogłoszony amerykański Harvard. Na drugim miejscu w zestawieniu znalazł się Stanford. A na trzecim miejscu jest brytyjski University of Cambridge. W pierwszej dziesiątce jest 8 uczelni amerykańskich i dwie brytyjskie.
Dokładne miejsce w rankingu znane jest tylko w przypadku 100 najlepszych uczelni świata. Pozostałe wymieniane są już tylko w przybliżeniu - uczelnie pojawiają się w grupach liczących 50 czy 100 placówek. To tam, o wiele niżej, trzeba szukać w zestawieniu polskich szkół wyższych.
Najlepszymi uczelniami w Polsce według Listy Szanghajskiej są Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński (które są w piątej setce - zajęły miejsce między 401-500). W ubiegłym roku UW był w czwartej setce, a UJ - tak samo jak w tym roku - w piątej setce.
W ubiegłym roku na liście było 8 polskich uczelni, w tym - o dwie więcej. W tym roku, w porównaniu do poprzedniego, z rankingu wypadł Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach. Natomiast pojawiły się Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, Politechnika Wrocławska i Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie jest, tak jak w ubiegłym roku, w ósmej setce rankingu. Natomiast Warszawski Uniwersytet Medyczny awansował z ostatniej setki do ósmej.
Do dziewiątej setki trafiły: Politechnika Gdańska, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu i Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Z kolei Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Politechnika Warszawska spadły w stosunku do poprzedniego roku z dziewiątej setki do ostatniej, dziesiątej. W ostatniej setce znalazła się też Politechnika Wrocławska (w 2020 r. znalazła się poza rankingiem).
Ranking szanghajski tworzony jest na podstawie kilku wskaźników. Pod uwagę bierze się liczbę absolwentów (oraz osobno pracowników), którzy otrzymali Nagrodę Nobla lub Medal Fieldsa, liczbę publikacji w czasopismach "Nature" lub "Science", liczbę najlepiej cytowanych naukowców (Highly Cited Researchers) oraz publikacji które znalazły się w wybranych indeksach cytowań (Science Citation Index - Expanded oraz Social Sciences Citation Index). W zestawieniu uwzględnia się też wielkość osiągnięć w stosunku do wielkości uczelni.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.