O postępach procesu beatyfikacyjnego papieża Jana Pawła I, wybranego na Stolicę Piotrową 26 sierpnia 1978 roku i zmarłego po 33 dniach pontyfikatu przypomina na łamach dziennika „Avvenire” Stefania Falasca.
8 listopada 2017 roku papież Franciszek zezwolił Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych na opublikowanie dekretu o heroiczności cnót „papieża uśmiechu” – jak nazywali Włosi Jana Pawła I. Natomiast 31 października 2019 konsulta medyczna jednogłośnie opowiedziała się za naukową niewytłumaczalnością i trwałym charakterem rozpatrywanego uzdrowienia. 6 maja bieżącego roku także Kongres teologów wypowiedział się pozytywnie o domniemanym cudzie. W październiku w sprawie tej mają wypowiedzieć się kardynałowie i biskupi – członkowie Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Jeśli ich opinia będzie pozytywna, prefekt tej dykasterii przedstawi sprawą Ojcu Świętemu.
Jak zdradza dziennikarka rozpatrywany przypadek dotyczy niewytłumaczalnego naukowo uzdrowienia dziewczynki z poważnej formy encefalopatii (uszkodzenia mózgowia). Do uzdrowienia doszło w Argentynie w 2011 roku, a doświadczyła tego mieszkanka Buenos Aires, której personalia na razie nie są ujawniane.
Jan Paweł I, czyli Albino Luciani, urodził się 17 października 1912 r. w Forno di Canale (dziś Canale d’Agordo) w północno-wschodnich Włoszech. Święcenia kapłańskie przyjął 7 lipca 1935 r. 15 grudnia 1958 r. św. Jan XXIII mianował go biskupem Vittorio Veneto i osobiście udzielił mu sakry 27 grudnia tegoż roku w Watykanie. Dokładnie 11 lat później – 15 grudnia 1969 r. Paweł VI powołał go na patriarchę Wenecji, a na konsystorzu 5 marca 1973 r. włączył go w skład Kolegium Kardynalskiego. Na konklawe 26 sierpnia 1978 r. kard. Luciani został wybrany papieżem i jako pierwszy w historii przyjął dwa imiona: Jan Paweł I. Zmarł niespodziewanie na atak serca 28 września 1978 r. w Watykanie, zaledwie po 33 dniach sprawowania urzędu.
17 czerwca 2003 r. Jan Paweł II zezwolił na otwarcie jego procesu beatyfikacyjnego, który rozpoczął się na szczeblu diecezji Belluno 23 listopada tegoż roku, a zakończył się 10 listopada 2006 r. Jego akta przekazano do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, która - po zbadaniu sprawy - 9 listopada 2017 r. ogłosiła dekret o heroiczności cnót Jana Pawła I. Promotorem jego sprawy kanonizacyjnej jest były prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa, kard. Beniamino Stella.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.