Należący do "Korony Ziemi" szczyt Andów i Ameryki Południowej, Aconcagua (liczący 6962 m n.p.m.), zamierzają zdobyć dwaj niepełnosprawni uczestnicy wyprawy, która wyruszy z Krakowa 17 stycznia.
"Chcemy pokazać tym, którzy tracą nadzieję na wyzdrowienie, normalne funkcjonowanie, życiowe spełnienie po ciężkich chorobach i życiowych wirażach, że człowiek niepełnosprawny może dokonać wielu wspaniałych rzeczy" - mówią Łukasz Żelechowski i Piotr Pogon.
Żelechowski to niewidomy dziennikarz, alpinista, zdobywca Dachu Afryki - Kilimandżaro. Pierwszy na świecie niewidomy, który zdobył najwyższy szczyt Kaukazu, Elbrus. Pogon - człowiek, który zmagał się z rakiem, przeszedł resekcję płuca i wciąż jest pod opieką onkologów; zdobywca Kilimandżaro, Elbrus, Mt. Kenya.
Jest to ich kolejna wyprawa. Ich pierwsze sukcesy związane są z działaniami Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko" oraz Jaśka Meli "Poza Horyzonty". Pomysł, by kontynuować zdobywanie "Korony Ziemi", czyli wszystkich najwyższych gór poszczególnych kontynentów, zrodził się na szczytach Kilimandżaro i Elbrus, które razem zdobyli.
W wyprawie niepełnosprawnym podróżnikom towarzyszą Arkadiusz Mytko - podróżnik ekstremalny i Bogdan Bednarz - ratownik beskidzkiej grupy GOPR, specjalista technik linowych, opiekun górski osób niepełnosprawnych. Powrót z wyprawy do Krakowa ma nastąpić 5 lutego, później podróżnicy mają zdać relację ze swojej wyprawy.
Patronem i organizatorem integracyjnego projektu wysokogórskiego jest koncern farmaceutyczny Gedeon Richter. "Bezpośrednie relacje przekazywane przez podróżników podczas trwania wyprawy dostępne będą na stronie: www.gedeonrichter.pl" - poinformowały PAP Agnieszka Zamencka i Ewa Dux-Prabucka z agencji Deva. (PAP)